Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Objaw pojawia się rano. Choroba prowadzi do niepełnosprawności

36

Najczęstszą przyczyną bólu pleców i pośladków może być nadmierny wysiłek fizyczny lub zwyrodnienie kręgosłupa. Niestety, w niektórych przypadkach te dolegliwości mogą świadczyć również o rozwoju poważnej choroby. Dowiedz się, na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Objaw pojawia się rano. Choroba prowadzi do niepełnosprawności
Co może oznaczać ból pleców? (Licencjodawca, Murat Deniz)

Bardzo często przyczyną bólu w dolnej części pleców jest uraz mechaniczny. Czasem jednak ten dyskomfort jest efektem innych problemów zdrowotnych, takich jak reumatyzm, choroba nerek, dolegliwości układu pokarmowego czy rozwój nowotworu. Dlatego we wstępnym stadium rozwoju choroby, bez wykonania szczegółowych badań, ciężko postawić jednoznaczną diagnozę.

W większości przypadków objawy pojawiają się, gdy wykonujemy ruch i ustępują, kiedy odpoczywamy. Stan zapalny pleców to dolegliwość, na którą skarży się coraz więcej mieszkańców naszego kraju. Z badań statystycznych wynika, że zapalnie pleców pojawia się u 3 proc. światowej populacji. Po raz pierwszy to schorzenie zostało rozpoznane przez lekarzy jakąś dekadę temu. Najczęściej dotyka młode osoby, które nie ukończyły jeszcze 40. roku życia. W początkowym stadium dolegliwości bólowe występują sporadycznie, ale z czasem ulegają nasileniu.

Jeśli symptomy nie ustępują, należy udać się do specjalisty, zwłaszcza jeśli ból nie przechodzi po trzech miesiącach. W przypadku zapalenia pleców objawem współtowarzyszącym jest naprzemienny ból pośladków. W odróżnieniu od bólu mechanicznego dolegliwość nie przestaje nam dokuczać podczas odpoczynku. Ból może ustąpić, gdy wykonujemy ćwiczenia fizyczne. Niestety tego rodzaju problemy pojawiają się nie tylko za dnia, ale również w nocy, przez co mogą wybudzać nas ze snu. Pacjenci często skarżą się na również na poranną sztywność pleców, która jest w stanie utrzymywać się dłużej niż 30 minut.

Do najczęstszych przyczyn stanu zapalnego rozwijającego się w okolicach pleców i pośladków są choroby autoimmunologiczne. Można do nich zaliczyć zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Wspomnianych wcześniej objawów nie powinniśmy lekceważyć, ponieważ nieleczony stan zapalny pleców może w rezultacie prowadzić do niepełnosprawności.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić