aktualizacja 

Osłabia pracę serca. Może przyczynić się do przedwczesnego zgonu

6

Dolegliwości układu sercowo-naczyniowego są jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie. Żeby zmniejszyć ryzyko tego rodzaju schorzeń, należy przede wszystkim wprowadzić kilka zmian w swoim codziennym jadłospisie. Oto 5 podstawowych błędów, które popełniamy na co dzień.

Najgorsze produkty dla serca
Najgorsze produkty dla serca

Nawyki żywieniowe, które podnoszą ryzyko chorób serca

Spożywamy produkty bogate w cukry proste

Jeżeli chcemy zadbać o dobrą kondycję naszego serca, lepiej wyeliminujmy z naszego menu takie produkty jak makarony, słodycze i białe pieczywo. Regularne sięganie po węglowodany rafinowane zwiększa ryzyko rozwoju wielu poważnych chorób i przedwczesnej śmierci. Zostało to udowodnione podczas badań, których wyniki zamieszczono na łamach "The BMJ".

Nie jemy śniadań

Wyniki badań, które zostały opublikowane w magazynie "Journal of Cardiovascular Development and Disease" potwierdziły, że omijanie śniadań niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. W eksperymencie wzięło udział ok. 200 tys. osób dorosłych. Uczestnicy badań, którzy rezygnowali z najważniejszego posiłku w ciągu dnia, byli o 21 proc. bardziej narażeni na rozwój schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Często sięgamy po czerwone mięso

W jednym z najnowszych badań udowodniono, że stała obecność w diecie steków, kiełbasy, wędzonych wędlin czy konserw znacznie zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Wyniki tej metaanalizy ukazały się w czasopiśmie naukowym "Critical Reviews in Food Science and Nutrition".

Spożywamy posiłki w niewłaściwych porach

Nie od dzisiaj wiadomo, że jedzenie w nocy funduje nam dodatkowe kilogramy. Jak wynika badań przeprowadzonych w 2020 roku na organizmach 8 tys. zdrowych dorosłych osób, niesie to za sobą poważniejsze problemy zdrowotne. Ten niezdrowy nawyk przyczynia się do zesztywnienia tętnic, przez co naczynia krwionośne słabiej reagują na zmiany ciśnienia krwi. Nocne podjadanie na dłuższą metę prowadzi do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jemy smażone potrawy

Lekarze i dietetycy z całego świata od dawna ostrzegają przed jedzeniem smażonych potraw. Wyniki badań opublikowane w magazynie "Heart" po raz kolejny udowodniły, że regularne sięganie po smażone dania (szczególnie przyrządzone w głębokim tłuszczu) naraża nas na niebezpieczne schorzenia takie jak niewydolność serca i choroba wieńcowa.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić