aktualizacja 

Pierwszy objaw to chłodne dłonie. Choroba atakuje młodych mężczyzn

15

Choroba Burgera to inaczej zakrzepowo-zarostowe zapalenie żył i tętnic obwodowych. Na rozwój tego niebezpiecznego schorzenia narażeni są głównie mężczyźni między 20. a 40. rokiem życia, którzy palą papierosy. Zimne dłonie i stopy, którym towarzyszy zasinienie i ból to objawy, których nie wolno lekceważyć.

Pierwszy objaw to chłodne dłonie. Choroba atakuje młodych mężczyzn

Choroba Buergera - przyczyny i objawy

Przy chorobie Buergera małe i średnie tętnice ulegają stopniowemu zwężeniu lub całkowicie zarastają. To schorzenie układu krążenia daje objawy podobne do symptomów miażdżycy naczyń obwodowych. U pacjentów można zaobserwować zmiany zapalno-rozrostowe śródbłonka wewnętrznego naczyń oraz proces zapalno-zakrzepowy, który po jakimś czasie atakuje również naczynia żylne.

Powoduje to zwężenie światła naczyń krwionośnych, co zaburza prawidłowy przepływ krwi. Choroba Buergera częściej rozwija się w kończynach dolnych niż w kończynach dolnych i pozostałych narządach.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się głównie mężczyźni w wieku 20-40 lat. Dotyczy to szczególnie osób nałogowo palących papierosy. Wyniki najnowszych analiz udowodniły, że tylko 5 proc. pacjentów u których zdiagnozowano chorobę, nigdy nie paliło papierosów. Podczas leczenia zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń najważniejsze jest całkowite rzucenie palenia. Jak wynika ze statystyk, kobiety zdecydowanie rzadziej zapadają na chorobę Buergera.

Poza paleniem papierosów do czynników ryzyka choroby Buergera można zaliczyć miażdżycę naczyń, chłodny klimat, stres i uwarunkowania genetyczne. Osoby cierpiące na to schorzenie skarżą się na ból, zasinienie i mrowienie kończyn.

Dolegliwości najczęściej pojawiają się przy chodzeniu i ustępują podczas odpoczynku. Objawy są związane z wystawianiem nóg i rąk na działanie niskiej temperatury. Poważniejsze symptomy choroby Buergera to bolesne i wolno gojące się rany na palcach rąk i stóp. W niektórych przypadkach można zauważyć również zaniki mięśniowe w kończynach lub martwicę stopy i podudzia spowodowaną zatorem tętniczym.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić