Kamil S. Sikora| 

Pijesz taką wodę? Duży błąd, na to się narażasz

37

Lekarze i dietetycy z całego świata od dawna zalecają picie przynajmniej dwóch litrów wody w ciągu dnia. Niestety w niektórych przypadkach podstawowe źródło życia wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Jak się okazuje, spożywanie wody w plastikowej butelce może być szkodliwe. Dowiedz się, dlaczego nie należy sięgać po ten produkt.

Pijesz taką wodę? Duży błąd, na to się narażasz
Lepiej nie pić wody z butelki, jest ku temu parę poowodów (Getty Images, saswell)

Wiele, osób latem zostawia wodę w plastikowym opakowaniu na słońcu. Po jakimś czasie promienie UV niszczą zewnętrzną warstwę tworzywa sztucznego, przez co do życiodajnego napoju przedostaną się szkodliwe substancje. Dotyczy to zwłaszcza bisfenolu B, którego nadmiar zaburza prawidłowe działanie układu hormonalnego i zwiększa ryzyko rozwoju niektórych chorób nowotworowych.

Obecność tego związku chemicznego w naszym organizmie może również wpływać negatywnie na układ sercowo-naczyniowy. Regularne spożywanie produktów zawierających bisfenol A jest jednym z czynników tworzenia się zakrzepów krwi oraz rozwoju nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu i zawału serca.

Chemikalia obecne w plastikowych butelkach mogą także powodować bezpłodność. Stała obecność bisfenolu A w codziennej diecie może znacznie obniżać szansę u kobiet na zajście w ciąże i zdolności reprodukcyjne u mężczyzn.

Należy pamiętać, że butelki wyprodukowane z tworzywa sztucznego są nietrwałe i szybko ulegają zużyciu. Z tego względu nie nadają się do wielokrotnego użytku. Przez mikropęknięcia, które powstają na plastikowych opakowaniach, mogą dostać się szkodliwe dla naszego zdrowia drobnoustroje. Żeby tego uniknąć, można dokładnie umyć butelkę, ale niestety w ten sposób można ją uszkodzić.

Kolejną wadą kupowanie wody w plastikowych butelek jest negatywny wpływ na środowisko. Tego rodzaju opakowania potrzebują ok. 900 lat, żeby całkowicie się rozłożyć. Przez ten czas proces rozkładu działa niekorzystnie na prawidłowy rozwój roślin i zwierząt. Zdaniem ekologów w 2050 roku na wysypiskach śmieci będzie znajdować się ok.12 mln kilogramów plastikowych pojemników. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest picie wody ze szklanej butelki.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić