Pita o tej porze cofa zegar biologiczny. Lepiej zrezygnować

20

Wiele osób rozpoczyna dzień od kawy, ale także lubi wypić ją popołudniową porą. Jak wynika z badań, picie mocnej kawy 3 godziny przed snem nie jest najlepszym pomysłem. Dowiedz się dlaczego.

Picie mocnej kawy 3 godziny przed snem nie jest najlepszym pomysłem.
Picie mocnej kawy 3 godziny przed snem nie jest najlepszym pomysłem. (Getty Images)

Osoby, które lubią umilić sobie późne popołudnie podwójnym espresso, powinny pamiętać, że może to spowodować problemy z zaśnięciem. Duża dawka kofeiny niekiedy prowadzi do zaburzeń snu. Naukowcy z University of Colorado stwierdzili, że spożycie mocnej kawy na 3 godziny przed snem sprawia, że nasz zegar biologiczny cofa się o godzinę.

Komunikacja zegara biologicznego z resztą organizmu odbywa się za pośrednictwem melatoniny. Jest to hormon wytwarzany w szyszynce, niewielkim gruczole znajdującym się w mózgu. Melatonina reguluje proces snu i czuwania. Spora dawka kofeiny pod koniec dnia, opóźnia wzrost poziomu melatoniny, który sygnalizuje, że organizm powinien odpocząć. Wówczas pojawiają się problemy z zaśnięciem.

Innym czynnikiem, który wpływa na opóźnienie wzrostu hormonu snu w organizmie jest również sztuczne światło, w którym przebywamy wieczorową porą. Połączenie kofeiny i sztucznego światła może opóźnić wydzielanie melatoniny aż o dwie godziny.

Należy pamiętać, że zaburzenia prawidłowego rytmu dobowego, mogą negatywnie wpłynąć na naszą kondycję zdrowotną. Nieprawidłowa rytmika dobowa zwiększa ryzyko chorób układu nerwowego i układu krążenia oraz sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na zachorowanie na cukrzycę lub rozwój chorób nowotworowych.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić