Kamil S. Sikora| 

Pojawia się nad górną powieką. Alarmuje, że serce wysiada

108

Wygląd naszej twarzy może powiedzieć więcej na temat naszego zdrowia, niż nam się wydaje. Następnym razem, gdy będziesz patrzeć w lustro, zwróć uwagę na subtelne sygnały, które wysyła ci twój organizm. To może ocalić ci życie.

Pojawia się nad górną powieką. Alarmuje, że serce wysiada
Zasinienie nad górną powieką może ostrzegać o chorym sercu (Licencjodawca, Jelena Stanojkovic)

Patofizjonomika, czyli ‘’czytanie z twarzy’’, to sposób rozpoznawania chorób stosowany już w starożytnych Chinach. Dziś jest wykorzystywany przede wszystkim przez zwolenników medycyny naturalnej, chociaż i lekarze na podstawie niektórych objawów widocznych na twarzy mogą powiedzieć, co nam dolega. Należy jednak pamiętać, że patofizjonomika nie może zastąpić lekarskiej konsultacji, ale może być sygnałem alarmowym, który powinien skłonić nas do uważnego przyjrzenia się naszemu zdrowiu.

Na twarzy mogą pojawić się objawy alergii. Chory ma wówczas zaczerwienione oczy, jęczmienie na powiekach, widoczna jest też opuchlizna. Ale obrzęki mogą również informować nas o problemach z tarczycą, a dokładniej o jej niedoczynności. Wówczas obejmują powieki górne oraz część twarzy pod oczami. Opuchlizna to także objaw (jeśli występuje razem z podkowami pod oczami) chorych nerek.

Gdy jednak towarzyszy nam w godzinach porannych, to najczęściej znak, że nasz organizm jest odwodniony. Zwróć wówczas uwagę na to, czy w twoim codziennym jadłospisie znajduje się wystarczająca ilość płynów oraz czy nie przesadzasz z ilością wypijanej kawy. Gdy opuchlizna świadczy o problemach z prawidłowym funkcjonowaniem pęcherza moczowego, jest wtedy zauważalna w obszarze dolnej powieki.

Ale nie tylko zmiany w obrębie naszych oczu powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty. Uwagę warto też zwrócić na policzki. Choroby jelita cienkiego mogą powodować nietypowe zmarszczki i niedoskonałości na środkowej części czoła oraz właśnie na policzkach. Z kolei ich zaczerwienienie lub w ogóle zaczerwienienie całej twarzy, to częsty objaw nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy. U diabetyków zauważalne są również cienie pod oczami.

Widzisz to wokół oczu? Lepiej skontaktuj się z lekarzem

Gdy skóra wokół oczu ma ciemnobrązowy kolor, a na powiekach rozwinęły się białe, twarde grudki, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. To objaw podwyższonego cholesterolu oraz trójglicerydów i może wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby.

A jak na twarzy manifestują się problemy z sercem? Przede wszystkim zauważalna jest opadająca górna powieka. Powieki są wiotkie, a skóra traci swoją elastyczność. Gdy zaburzone jest funkcjonowanie mięśnia sercowego, na twarzy, tuż nad górną powieką, pojawia się zasinienie, a na czubku nosa nagminnie nawracające niedoskonałości, których trudno się pozbyć.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić