Pojawiają się, gdy trzustka szwankuje. Widać je gołym okiem

188

Chociaż wydają się tylko problemem kosmetycznym, to zarówno worki, jak i cienie pod oczami mogą być objawem niedoborów, a nawet poważnych chorób. Dlatego nigdy nie wolno ich lekceważyć.

Pojawiają się, gdy trzustka szwankuje. Widać je gołym okiem
(Getty Images)

Przewlekłe zmęczenie

Pojawiają się nie tylko u osób zmęczonych, chociaż rzeczywiście przy przemęczeniu są wyraźnie zauważalne. Nieprzespana noc, całonocna nauka do egzaminu – to gwarancja, że na drugi dzień zaobserwujesz u siebie worki i cienie.

Manifestują się też u osób narażonych na długotrwały stres oraz tych, których dieta obfituje w wysokoprzetworzoną żywność pełną soli. Co ciekawe, bardzo rzadko są wynikiem skłonności genetycznych. Najczęściej możemy je zaobserwować u osób starszych. Ma to związek z naturalnymi procesami starzenia się skóry.

Jest to także problem młodych osób, zwłaszcza tych, które nie dbają o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Niedobór elektrolitów

Niedobór elektrolitów oraz niedożywienie również sprzyjają powstawaniu cieni i worków pod oczami, podobnie jak nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Do ich postawiania mogą przyczyniają się też niektóre leki, np. tabletki hormonalne.

W niektórych przypadkach ten estetyczny defekt może być ważnym sygnałem informującym nas o toczącej się chorobie. To znak, by zbadać:

  • tarczycę,
  • wątrobę,
  • śledzionę,
  • nerki,
  • układ krążenia.

Cienie i opuchlizna pod oczami mogą być też objawem cukrzycy. Zwłaszcza gdy towarzyszą im takie symptomy jak zmęczenie, senność, bóle głowy, częstomocz czy obniżenie nastroju. Cienie pod oczami to także charakterystyczny objaw niedoboru kwasu foliowego i witaminy B4.

Eksperci apelują jednak, by nie wpadać w panikę i uważnie obserwować swój organizm, a najlepiej zgłosić się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań. Przy wyniszczonych nerkach w towarzystwie cieni pojawia się też ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, a przy anemii – częste zawroty głowy. Tylko odpowiednia diagnostyka może wykluczyć lub potwierdzić chorobę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić