Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka
|

Ptasie kleszcze. Śmiertelnie niebezpieczne dla człowieka

13
Podziel się:

Obrzeżki gołębie nazywane też ptasimi kleszczami stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla człowieka. Te roztocza atakują kiedy śpimy i żywią się naszą krwią. Bardzo trudno pozbyć się ich z mieszkania, a chowają się prawie wszędzie – lubią szczeliny, szpary, parapety i futryny.

Ptasie kleszcze. Śmiertelnie niebezpieczne dla człowieka
Obrzeżek gołębi pasożytuje na ptakach (Rachel Collings / EyeEm)

Oprócz dobrze znanych nam kleszczy twardych, które czyhają na swoje ofiary w lasach, parkach czy przydomowych ogródkach, w przyrodzie istnieją również kleszcze miękkie, które żerują na ptakach, w szczególności na gołębiach. Są większe od kleszczy pospolitych, gdyż mogą osiągać rozmiary od 6 do 10 mm. Ich miejscem występowania są kurniki, gołębniki, strychy, wieże kościołów, katedr, poddasza wysokich budynków czy strychy.

Obrzeżki gołębie jednak nie tylko atakują ptaki, są niezwykle niebezpieczne również dla człowieka. W dodatku atakują w nocy, kiedy śpimy. Gdy zostaniemy ugryzieni przez ten rodzaj kleszcza, możemy odczuwać silny ból, obrzęk i świąd. Objawy te nie ustępują szybko, mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy.

Ślina zawiera wiele silnych alergenów, które mogą wywołać różne reakcje uogólnione, np. obserwowano przyspieszoną akcję serca, duszność, zapalenie spojówek. Obrzęki pojawiają się nie tylko w miejscu inwazji pasożyta. Znane są przypadki wstrząsu anafilaktycznego oraz śmierci – ostrzega w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Solarz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Obrzeżki gołębie przenoszą boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, ptasią salmonellozę oraz gorączkę Q.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
klonal
4 miesiące temu
Bros aerozol na odzież na kleszcze okres działania 20 dni nie jest niczym. Także opryski permetryną.
wap
4 miesiące temu
a sa to obsryluchy i trzeba po nich wkolko gowna sprzatac,na balkonach poobsrywane
8787
4 miesiące temu
Kovid za sprawą Putina przestał działać, więc czymś oprócz wojny ludziska trzeba straszyć.
60 plus
4 miesiące temu
Gołębie to skrzydlate szczury.
Koniecświata
4 miesiące temu
Największym zagrożeniem dla człowieka jest tylko drugi człowiek. Od tysięcy lat ludzie i ptaki żyją na tej planecie i efekt jest taki, że dzięki działalności ludzi wiele gatunków ptaków wymarło. Szkoda, że nie wymarli głupi ludzie, niestety ich geny mają się dzięki 500+ nadzwyczaj dobrze.
babaVanga2
4 miesiące temu
Czas na następną grypę? Gołębią?
jkk
4 miesiące temu
wyleczyłem dziesiątki zwierząt z różnych chorób i problemów. Gdy widzę je zdrowe po kilku latach to jest to najlepsza modlitwa.
Anna
4 miesiące temu
Mam bliski kontakt z gołębiami od 2 lat. Ratuję ich nogi zaplątane w żyłki i sznurki i jak dotąd mnie jeszcze nic nie ugryzło. Po co to wzbudzanie niechęci do tych pięknych bezbronnych ptaków.
Moa
4 miesiące temu
Dokarmiam gołębie od lat, latają koło mnie, dotykają skrzydłami. Obrzeżki mnie nie oblazły, nie zagryzły, nie mam boreliozy. Prędzej umrę od chorób ludzkich.
znudzony
4 miesiące temu
Gdzie jest ten cholerny kleszcz? Na głowie tego gołębia czy tylko w umyśle autorki?Jak on wygląda bo gołębia zna każdy idiota. Ot,pisanie sobie a muzom by dostać zety,typowe ostatnio u nowych ,,dziennikarzy".
memento mori
4 miesiące temu
Archidiecezja warszawska wycięła 8 zdrowych świerków na działce w Mysiadle którą kupiła w styczniu tego roku z 99 procentową bonifikatą. Tak traktują kraj który ich wychował i otaczającą nas przyrodę. Biskupi na polowaniach, kapelan lasów państwowych mordujący chronione rysie, wycinki żywych drzew, kopalnie piasku, geotermy. Biznes na cudzy koszt bez płacenia podatków.
WitOld
4 miesiące temu
Mój tato kilkadziesiąt lat był hodowcą gołębi. Pierwszy raz słyszę o zagrożeniu z ich strony dla człowieka 🤣🤣🤣
AK
4 miesiące temu
tak katolik szczuje na zwierzęta i niszczy wszystko co żyje.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić