Rewolucja w publicznej ochronie zdrowia. Czekamy na to od lat
Na takie zmiany od lat czekało wielu Polaków. Od początku czerwca pacjenci będą mogli umawiać wizyty do lekarzy specjalistów przez internet w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Minister zdrowia Izabela Leszczyna, ogłosiła, że w pilotażowej fazie programu pacjenci będą mogli rezerwować wizyty tylko na konkretne badania.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało stopniowe wdrażanie zdalnych wizyt oraz systemu e-rejestracji, który ma zacząć funkcjonować od 1 czerwca. Nowa inicjatywa pozwoli pacjentom na umawianie się na konsultacje online z kardiologami, a także na cytologię i mammografię.
Dzięki e-rejestracji pacjenci będą mogli nie tylko rezerwować terminy wizyt, ale również je odwoływać, co ma na celu zwiększenie dostępności i efektywności usług medycznych. Koordynatorzy będą natomiast monitorować system, aby maksymalnie wykorzystać dostępne terminy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Piotr Zelt o walce z depresją. Przyznał się publicznie, że potrzebował leczenia
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się również na finansowe wsparcie placówek, które przystąpią do systemu e-rejestracji. Dofinansowanie waha się od 10 tysięcy do 139 tysięcy złotych - kwota zależy od aktywności i zaangażowania danej placówki w procesie pilotażowym.
Pełne wsparcie otrzymają te placówki, które przez minimum cztery miesiące aktywnie uczestniczą w pilotażu, oferując duży zakres świadczeń. Preferowane będą jednostki, które wykorzystają własne systemy informatyczne, chociaż możliwe jest również korzystanie z platformy Gabinet.gov.pl.
Czytaj więcej: Pilne wieści z NFZ. "Stracisz dane i pieniądze".
Rekrutacja i nowe funkcjonowanie systemu zdrowia
Placówki medyczne mogą dołączyć do pilotażu w dowolnym momencie jego trwania, co jest zaplanowane do końca marca przyszłego roku. Choć szczegółowe informacje na temat funkcjonowania systemu e-rejestracji wciąż są opracowywane, przewiduje się, że będzie on funkcjonować podobnie do systemu używanego podczas zapisów na szczepienia przeciwko COVID-19.
Przypomnijmy, że odbywało się to za pośrednictwem aplikacji Indywidualne Konto Pacjenta (IKP).
Eksperci są zgodni, że e-rejestracja może znacząco przyczynić się do skrócenia kolejek do specjalistów. Około 20-30 procent pacjentów nie pojawia się na umówionych wizytach, często z powodu zarezerwowania usług w innych, prywatnych placówkach. Zdolność do łatwego odwoływania wizyt przez internet może znacznie poprawić efektywność obsługi pacjentów i lepsze wykorzystanie czasu pracy lekarzy.