Rozwija się przed 50. Pojawia się ból, swędzenie, choroba wyniszcza stawy

3

Może pojawiać się i zajmować różne części ciała. Atakuje ze dwojoną siłą, ponieważ objawia się nie tylko łuszczycą, ale i przewlekłym zapaleniem stawów. Niewiele osób wie, że łuszczycowe zapalenie stawów prowadzi do rozwoju miażdżycy.

Łuszczycowe zapalenie stawów rozwija się przed 50. rokiem życia
Łuszczycowe zapalenie stawów rozwija się przed 50. rokiem życia

Łuszczycowe zapalenie stawów w większości przypadków rozwija się łagodnie, ale jego ciężki przebieg to ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Choroba może bowiem zajmować oczy, serce, zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, wyniszcza stawy, a z czasem doprowadza do znacznego ograniczenia sprawności. Dolegliwość atakuje organizm między 20. a 50. rokiem życia, ale może rozwinąć się również u młodszych osób. Łuszczycowe zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, a jej ryzyko jest wyższe u osób cierpiących na łuszczycę.

Do głównej przyczyny rozwoju choroby zaliczane są jednak przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Innym czynnikiem wyzwalającym jest przewlekły stres, uraz mechaniczny, jak również zakażenie bakteryjne lub wirusowe, które powodują nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego. Ro rozwoju łuszczycowego zapalenia stawów mogą przyczyniać się też niektóre leki, np. preparaty przeciwko malarii, beta-blokery czy sole litu.

Objawy tej choroby są zależne od miejsca jej występowania, ale i przeważającej części chorych na początku pojawiają się objawy skórne łuszczycy. To niestety działa na niekorzyść pacjentów, którzy bardzo często leczą tylko symptomy skórne, nie wiedząc o tym, że ich ciało atakuje również choroba reumatologiczna. Chorzy skarżą się również na ból, obrzęk i sztywność stawów, ból pięt i połączeń żeber z mostkiem i kręgosłupa, jak również ograniczenia związane z ich ruchomością. W kolejnych fazach choroby następuje deformacja stawów. Rozwija się też dna moczanowa.

Pacjenci z łuszczycowym zapaleniem stawów są narażeni również na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego, otyłości, a także innych chorób stawów i zaburzeń depresyjnych. Leczenie musi odbywać się na wielu płaszczyznach. Ważna jest nie tylko farmakoterapia, ale i wsparcie psychologiczne, odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Tylko kompleksowe podejście może przynieść ulgę i poprawę jakości życia.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić