Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz| 

Rzadko występujący rodzaj raka. Atakuje grasicę

0

Grasica to gruczoł, który znajduje się w klatce piersiowej, tuż za mostkiem i odpowiada za funkcjonowanie układu odpornościowego. Jak każdy inny narząd, grasica również może być zaatakowana przez nowotwór. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy rozwoju grasiczaka.

Rzadko występujący rodzaj raka. Atakuje grasicę
Tak może zaatakować grasicę (Getty Images,, Catherine McQueen)

Grasiczak to rzadko występujący rodzaj raka, który wywodzi się z tkanki grasicy. Choroba najczęściej rozwija się w przednim śródpiersiu. Nowotwór grasicy może mieć postać niezłośliwą, jak i złośliwą, która nacieka na sąsiadujące tkanki i powoduje przerzuty do innych struktur w organizmie.

Do objawów grasiczaka możemy zaliczyć takie dolegliwości jak ból w okolicach klatki piersiowej (rozpierający lub uciskowy), duszności, problemy z oddychaniem, uporczywy kaszel, przewlekłe zmęczenie oraz obniżone stężenie przeciwciał. Czasem zdarza się, że chorzy skarżą się również na: ból i zawroty głowy, obrzęk głowy, szyi lub twarzy, problemy z przełykaniem, brak apetytu, niebieskawe zabarwienie skóry i nieuzasadniony spadek masy ciała.

U pacjentów z grasiczakiem często pojawia się miastenia. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, które objawia się przewlekłym osłabieniem mięśni. Dotyczy zwłaszcza powiek, przełyku i twarzy.

Najlepsze rokowania dla pacjentów ma nowotwór grasicy typy A, czyli grasiczak wrzecionowatokomórkowy lub rdzeniasty. Z kolei rak grasicy typu C daje najgorsze rokowania. Jeżeli lekarz podejrzewa u pacjenta nowotwór grasicy lub przetrwałą grasicę (przerost tego gruczołu) powinien jak najszybciej zlecić wykonania badania USG.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić