Śmiertelnie niebezpieczna choroba. Powodują ją ''całujące robaki"

2

Chororba Chagasa nazywana jest również trypanosomatozą. To zakażenie wywoływane przez pasożyta należącego do świdrowców - Trypanosoma cruzi, którego mogą przenosić tzw. całujące robaki.

Corobę Chagasa mogą przenosić tzw. całujące robaki
Corobę Chagasa mogą przenosić tzw. całujące robaki (123RF)

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie ponad 6 milionów ludzi może być zarażonych pasożytem przenoszonym przez tzw. całujące robaki (ang. kissing bugs).

Jak dochodzi do zakażenia? Pluskwiaki przenoszą niebezpieczną chorobę, zarażając się świdrowcem, gryząc ludzi lub zwierzęta, które są zakażone tym pierwotniakiem. Zakażone owady zostawiają swoje odchody na ciele człowieka, najczęściej podczas jego snu. Człowiek nieświadomie wciera toksyczne odchody pluskwiaka w śluzówkę jamy ustnej, otwartą ranę lub spojówkę oka.

Inną przyczyną zarażenia się chorobą Chagasa może być spożycie zakażonych pokarmów, przetaczanie skażonej krwi, transplantacja narządów lub przeniesienie pasożyta na dziecko przez matkę podczas ciąży.

Choroba Chagasa występuje głównie w Ameryce Południowej i Środkowej. Podczas wakacyjnych wojaży, lepiej uważać. Na zarażenie chorobą Chagasa narażeni są bowiem także turyści nocujący w tanich hotelach, gdzie występują pluskwiaki. Chorobę można jednak spotkać również w Europie. Eksperci uważają, że przywieźli ją ze sobą emigranci.

W większości przypadków choroba Chagasa w początkowym stadium rozwoju nie daje żadnych objawów. Widoczne symptomy to zmęczenie gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, śledziony lub wątroby. Tego rodzaju objawy występują od kilku dni do kilku tygodni od zakażenia.

Innymi symptomami choroby mogą być: zapalnie spojówek, obrzęk na jednej z powiek, wymioty, biegunka, wysypka czy utrata apetytu. W miejscu ugryzienia przez zarażonego pluskwiaka może pojawić guzek lub grudka.

Zarażenie pasożytem może nie dawać oznak przez całe życie chorej osoby. U ludzi dotkniętych tą chorobą może pojawić się powiększenie narządów układu pokarmowego np. jelita grubego lub przełyku, a także zmiany w sercu.

Rozpoznanie choroby Chagasa nie jest łatwe i nie istnieje szczepionka przeciwko tej chorobie. Nieleczenie tego schorzenia może prowadzić nawet do śmierci pacjenta.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić