Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Szkodzą na wiele narządów. Polacy wciąż proszą o nie lekarzy

25

Podczas jesiennych i zimowych miesięcy jesteśmy szczególnie narażeni na sezonowe infekcje. Kiedy się pojawią, wiele osób sięga po antybiotyki, co nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dowiedz się, w jakich sytuacjach powinniśmy je zażywać, a kiedy należy ich unikać.

Szkodzą na wiele narządów. Polacy wciąż proszą o nie lekarzy
Nadużywanie antybiotyków jest niebezpieczne (Licencjodawca, Maciej Chmiel)

Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że leczenie powszechnie występujących infekcji nie wymaga antybiotykoterapii. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których pacjenci sugerują lekarzom, żeby ci przepisali im właśnie tego rodzaju medykamenty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Antybiotyki mogą uszkodzić serce

Jak podkreślają eksperci, infekcja wywołana przez wirus będący pasożytem wewnątrzkomórkowym nie będzie skutecznie wyleczona przez antybiotyk. Poza tym nieuzasadnione zażywanie antybiotyków sprzyja antybiotykooporności. Podczas rozmowy z WP abcZdrowie specjalistka od chorób zakaźnych prof. dr n. med. Anna Boroń-Kaczmarska ostrzega, że niektóre antybiotyki stosowane podczas walki z infekcją wirusową mogą wywoływać reakcje alergiczne związane z zaburzoną pracą układu pokarmowego. Mogą pojawić się też dolegliwości skórne.

Kolejnymi działaniami niepożądanymi są szkody narządowe. Na plan pierwszy wysnuwa się hepatoksyczność antybiotyków, czyli uszkodzenie wątroby, które może mieć zarówno łagodny, jak i ciężki charakter, a także nefrotoksyczność, czyli toksyczne oddziaływanie na nerki. Ponadto antybiotyki mogą negatywnie wpływać na szpik kostny oraz uszkadzać słuch - komentuje prof. dr n. med. Anna Boroń-Kaczmarska w rozmowie z WP abcZdrowie.

Warto również pamiętać, że przyjmowanie antybiotyków, jeśli jest to konieczne, niekorzystnie oddziałuje na florę bakteryjną jelit. Z tego względu podczas antybiotykoterapii powinno się włączyć do codziennej diety probiotyki. Lekarz, który przepisuje nam leki o właściwościach antybiotycznych, powinien zadbać o to, abyśmy dostarczali do naszego organizmu również specjalnie wyselekcjonowane żywe kultury bakterii.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić