Unikaj jak ognia. Zapychają tętnice trójglicerydami

328

Zbyt dużo trójglicerydów w naszym organizmie zwiększa ryzyko nie tylko otyłości i rozwoju cukrzycy, ale i chorób serca oraz miażdżycy. Okazuje się, że aby obniżyć ich poziom we krwi należy wyeliminować z diety warzywa skrobiowe. Jakie?

Unikaj jak ognia. Zapychają tętnice trójglicerydami
(Getty Images)

Trójglicerydy to tłuszcze proste, które są częścią tkanki tłuszczowej. Są niezbędne do prawidłowego działania organizmu, ale ich zbyt wysoki poziom jest niebezpieczny dla zdrowia. Chociaż wiele osób uważa, że by wyrównać poziom trójglicerydów wystarczy zrezygnować z tłustych potraw i alkoholu, to nie jest to do końca prawda. W naszej diecie powinny zostać również ograniczone warzywa skrobiowe.

Ziemniaki

Polacy kochają ziemniaki. Są częstym dodatkiem do obiadów, sałatek, czy domowych fast foodów. Podajemy je w różnych postaciach: smażone, gotowane, pieczone czy puree.

Niestety, tych warzyw powinny unikać osoby, które mają we krwi podwyższony poziom trójglicerydów. Ziemniaki posiadają bowiem wysoki indeks glikemiczny i mają w sobie dużo skrobi. Skrobia w nadmiernej ilości przekształca się w trójglicerydy, które zwiększają ilość tkanki tłuszczowej w ciele. W dodatki ziemniaki często spożywamy z masłem i solą, co również nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.

Groszek i kukurydza

Groszek i kukurydza (szczególnie w puszkach) również nie powinny gościć w jadłospisie osób z wysokim poziomem trójglicerydów. Warzywa te mają dużą zawartość skrobi - podobnie jak ziemniaki. Lepszym wyborem dla zdrowia będzie np. kalafior, kapusta lub brokuł. A jeśli uwielbiamy sałatkę jarzynową z dodatkiem majonezu, to na taką rozpustę pozwólmy sobie tylko raz w roku.

Fasola

Fasola jest bogatym źródłem błonnika i białka, jednak nie jest wskazana dla wszystkich. Fasola zawiera fruktozę, która w nadmiarze przekształca się w trójglicerydy. Najwięcej fruktozy mają duże ziarna fasoli, więc jeżeli koniecznie chcemy ją jeść fasolę, to powinniśmy wybrać fasolę o drobnych ziarnach.

Bataty

Bataty czyli słodkie ziemniakami coraz częściej pojawiają się w naszym jadłospisie. Wydają się być zdrowszą alternatywą dla ziemniaków. Zawierają węglowodany złożone, które się wolniej wchłaniają. Mają też niższy indeks glikemiczny. Niestety, podobnie jak ziemniaki zawierają dużą ilość skrobi, która przekształca się w trójglicerydy.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić