Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|
aktualizacja

Uszkadza serca 40-latków. Prosta droga do zawału

23
Podziel się:

Lekarze od dawna podkreślają, że sposób, w jaki odżywiamy się na co dzień i poziom aktywności fizycznej, mają ogromny wpływ na naszą kondycję zdrowotną. Jak się okazuje, ilość snu również jest bardzo istotna, a jego nieodpowiednia ilość może przyczynić się do rozwoju dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego. Ile powinniśmy spać, żeby tego uniknąć?

Uszkadza serca 40-latków. Prosta droga do zawału
Sen jest istotnym elementem wpływającym na nasze zdrowie (Getty Images, bymuratdeniz)

Wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców potwierdziły, że ilość przesypianych godzin w ciągu doby może mieć związek ze śmiercią spowodowaną problemami kardiologicznymi.

Eksperci z USA dokonali analizy danych medycznych ponad 14 tys. pacjentów. Naukowcy obserwowali uczestników przez średnio 7,5 roku. Osoby biorące udział w badaniach miały średnio 46 lat. U 10 proc. z nich w historii odnotowano choroby serca lub związane z nimi powikłania. Podczas badania pod uwagę zostały wzięte przede wszystkim takie czynniki jak historia schorzeń związanych z układem krążenia i nawyki snu.

Badacze doszli do wniosku, że osoby przesypiające w nocy 6-7 godzin są mniej zagrożone przedwczesnym zgonem wywołanym przez zawał serca czy udar mózgu niż te śpiące krócej lub dłużej. Jak się okazuje, nieodpowiednia higiena snu w takim samym stopniu podnosi ryzyko rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych, jak niska aktywność fizyczna, palenie papierosów czy niewłaściwa dieta.

Sen rzadko kiedy jest brany jako czynnik chorób układu krążenia. Może to być jednak jeden z najłatwiejszych sposobów na obniżenie ryzyka. Z naszych danych wynika, że spanie od 6 do 7 godzin w nocy wiąże się z lepszą kondycją serca - powiedział dr Kartik Gupta ze szpitala Henry Ford w Detroit.

Jeden z głównych autorów badań podkreślił, że nie tylko ilość snu ma znaczenie, ale również jego jakość. Jak wyjaśnił dr Gupta samo leżenie w łóżku przez 6-7 godzin wcale nie zapewnia odpowiedniej higieny snu. Zdaniem eksperta na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego może wpływać także przerywany sen spowodowany bezdechem sennym. Naukowcy stwierdzili, że konieczne jest wykonanie bardziej szczegółowych badań, które potwierdzą dotychczasowe ustalenia.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
Polonica
3 miesiące temu
Mam nadzieję, że robili te badania na miejscu w klinice a nie bez pozwolenia w cudzych domach za pomocą technologii i to za granicą.
doroboty
3 miesiące temu
mała ilość jedzenia, tłuszczu i mięsa jest przyczyną zmęczenia, braku energii i złości. Przyczyną otyłości brzusznej i  śmierci. Przyczyną nieustannego "apetytu" na słodycze cukier i dodatki. Polak głodny to zły. W dodatku ludzie otyli bardziej potrzebują jedzenia. Bo zdrowi mają zdrową wątrobę. Propaganda niszczyło masło promując margarynę i właściwie wœglowodany.
Adiii
3 miesiące temu
Nooo to fakt. Ale jak ja mam zdrowo spać kiedy wstaję rano o 3ciej,latem to już widno.Za piętnaście trzecia jestem ogolony wieczorem się ogolę,śniadanie jadam na kolację iii tylko wstaję i wychodzę. Do PKS mam 5kilometry.O 4 za piętnaście jest PKS. I zdanżasz Pan?? Nie...ale tak mam dobrze bo nie wsiadam bo jest przepełniony.Przystanek idę do mleczarni,to jest godzinka.Potem szybko wiozą mnie do Szymanowa,mleko ma najszybszy transport bo jak nie dojadzie to się ssiądzie. W Szymanowie ssiadam i łapię WKD.Na Ochocie w elektryczny do stadionu.A potem to mam z górki!Bo tak,w 119 przesiadka w 13przesiadka w 345 i jestem w domu! To znaczy w robocie! I jest za 15 minut 7ma!To jeszcze mam kwadrans!To sobie obiad jem w bufecie,to po fajrancie nie muszę zostawać aby jeść to prsto do domu i góra 22:50 jestem wdomu.Golę się,jem śniadanie i kładę się spać.😁
olejuDOglowy!...
3 miesiące temu
Jak się śpi ok.8..9 h dziennie to w czasie tego snu nasz wzrost się wydłuża...a wtedy w ciągu dnia jesteśmy przystojniejszy dla siebie nawzajem...dam..męski...
Big
3 miesiące temu
Mark dobrze mówisz jak by m widział polski rząd piją ,palą ,nic nie robią długo żyją i wszystko roz.....ja.A ci co ciężko pracują umierają
Gość
3 miesiące temu
Prawdziwy i naturalny cykl do spania to jest co 4 godziny w ciągu doby.Ale nas zmósili do godzin pracy.
44 latek.
3 miesiące temu
7godzin spokojnie wystarczy maks 8. Jak można spać dłużej. Wtedy człowiek chodzi rozbity zaspany. Ja czy to do pracy czy niedziela, urlop spać o 22 i wstaje o 6:00. A jak położę się spać o północy to też maks do 7:00 śpię.
Zioom
3 miesiące temu
Znaczy się że jak nie śpię 6-7 h to do pracy mogę nie pójść i wziąć płatny urlop na dospanie 😎
Leon
3 miesiące temu
Jakbym spał 6,7 godzin dziennie to już bym był dawno ba tamtym świecie!!!! Co za bzdety piszecie... Ludzie po około 70 lat mogą tyle spać którzy nie pracują i są na emeryturach! Ps. Jak ty pismaku nic w życiu nie robisz tylko piszesz to może ci te 6,7 h snu starczy... Powodzenia!
Kontest_two
3 miesiące temu
Słyszałem,że Donald będzie teraz spał o godzinę krócej, żeby dłużej nic nie robić.
Acha
3 miesiące temu
Czy ostatnie szczepienia też były brane pod uwagę?
Ccc
3 miesiące temu
Zrobiliście co zrobiliście na własną odpowiedzialność
Grzechu
3 miesiące temu
Amerykańscy wymyśleni naukowcy powrócili to fajnie
Pfizer???
3 miesiące temu
?????
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić