aktualizacja 

WHO ostrzega. Może wywołać raka gardła, wątroby, okrężnicy

329

Do tej pory uważano, że sporadyczne spożywanie alkoholu, np. lampka wina do kolacji, może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Z najnowszych badań wynika jednak, że nawet znikoma ilość alkoholu niesie za sobą poważne konsekwencje.

Regularne picie alkoholu zwiększa ryzyko groźnych nowotworów
Regularne picie alkoholu zwiększa ryzyko groźnych nowotworów (Getty Images)

Mózg

Spożywanie alkoholu powoduje spadek aktywności neuronów, czego efektem są: spłycenie emocjonalności, brak kontroli nad swoim zachowaniem oraz zaburzenia pamięci. Nadmierne spożywanie alkoholu na dłuższą metę pozostawia trwały uszczerbek na psychice, co objawia się różnego rodzajami zaburzeniami emocjonalnymi np. zanikiem uczuć wyższych. Według badaczy z Edinburgh Sleep Centre picie alkoholu przed snem (nawet od czasu do czasu) zaburza rytm snu, co prowadzi do problemów w codziennym funkcjonowaniu.

Układ krążenia

Picie alkoholu ma negatywny wpływ na układ krążenia i przyczynia się do różnych schorzeń, takich jak nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca oraz migotanie przedsionków. Specjaliści z australijskiego Baker IDI Heart and Diabetes Institute przeprowadzili badania, z których wynika, że nawet mała ilość alkoholu może doprowadzić do migotania przedsionków, arytmii oraz śmiertelnie niebezpiecznych zatorów i zakrzepów.

Nowotwory

Regularne sięganie po alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu. WHO przestrzega przed zgubnym wpływem picia wysokoprocentowych trunków na rozwój raka wątroby, gardła, okrężnicy, odbytu, prostaty, piersi, jamy ustnej oraz przełyku. Nawet dwa drinki dziennie zwiększają prawdopodobieństwo, że nasz organizm zostanie zaatakowany przez nowotwór.

Układ pokarmowy

Napoje alkoholowe mogą przyczyniać się do problemów z układem pokarmowym. Regularne spożywanie wysokoprocentowych trunków wywołuje dolegliwości trawienne, biegunki, stany zapalne żołądka oraz wrzody. Istnieją również poważniejsze konsekwencje spożywania alkoholu związane z układem pokarmowym. Można do nich zaliczyć: raka trzustki, stłuszczenie i marskość wątroby.

Seks

Alkohol może powodować trudności z zajściem w ciążę, ma również związek z wadami rozwojowymi płodu. Wynikiem spożywania napojów alkoholowych przez ciężarną kobietę jest także FAS – płodowy zespół alkoholowy, który upośledza funkcjonowanie dziecka do końca życia.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić