Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Witamina C jak muchomor. "Oszczędzony zostaje mózg, a uszkodzona wątroba"

63

W niektórych przypadkach przyjmowanie leków może być tak niebezpieczne jak zjedzenie śmiertelnie trującego grzyba. Dr Wojciech Waldman ostrzega i radzi, co zrobić, by uniknąć takich sytuacji.

Przedawkowanie leków może wyniszczyć wątrobę i trzustkę
Przedawkowanie leków może wyniszczyć wątrobę i trzustkę (Getty Images)

Dr. n. med Wojciech Waldman specjalizuje się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób wewnętrznych, zajmuje się też toksykologią kliniczną. W wywiadzie opublikowanym w serwisie WP abcZdrowie wyjaśnił, w jakich sytuacjach leki, które przyjmujemy, mogą zadziałać jak trucizna.

Lekarz ostrzega, że nawet w witamina C zażywana w dużych ilościach potrafi nam zaszkodzić i poważnie zatruć cały organizm. Przedawkowanie tej witaminy może przyczynić się do rozwoju kamicy dróg moczowych.

Na zatrucie lekami szczególnie narażone są małe dzieci, które, znajdując kolorowe tabletki, często mylą je z uwielbianymi przez siebie cukierkami.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dostępne w aptekach bez recepty również stwarzają zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Nadużywanie tego rodzaju medykamentów może powodować uzależnienie i silne zatrucie organizmu. Ekspert ostrzega, że pierwsze stadium zatrucia paracetamolem daje prawie takie same objawy jak zatrucie muchomorem sromotnikowym.

Jeżeli dawki są zbyt duże, gdy za często i w nadmiarze przyjmujemy jakiś środek, wydziela się więcej substancji trujących niż organizm może przerobić. Próbę ratunku podejmują inne drogi enzymatyczne, ale to często dzieje się już kosztem trwałych uszkodzeń organizmu. Oszczędzony zostaje np. mózg, a uszkodzona wątroba - wyjaśnia dr Wojciech Waldman.

*Lekarz mówi też, że toksykolodzy i lekarze z oddziałów ostrych zatruć *niemal codziennie mają do czynienia ze skutkami trującego działania substancji roślinnych. "Od muchomora sromotnikowego po bielunia dziędzierzawę, którego ziarenka mają właściwości halucynogenne'' – mówi dr Waldman.

Ekspert wyjaśnia, że ilość toksycznych substancji zawartych w grzybie zależy od warunków, w jakich wyrastały. Takie same ilości sromotnika pochodzące z innych miejsc mogą zawierać różne ilości toksyn. Podobnie jest z ziarnami bielunia, które ludzie zażywają w celu przeżycia narkotykowego ''odjazdu'', nie zdając sobie sprawy, jaka dawka tej rośliny może okazać się dla nich śmiertelna.

Autor: KAM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 14.03.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Obywatel Łotwy skazany na 6 lat więzienia w Białorusi za "oszczerstwa" wobec Łukaszenki
Wojsko Polskie szkoli obywateli. Tylu było chętnych
Nietypowa ceremonia pożegnalna w Kijowie. Tańczyli przy trumnie żołnierza
Polskie szachistki triumfują nad Resztą Świata we Wrocławiu
Tragiczny wypadek pod Wrześnią. 19-latka zginęła na miejscu
Naukowczynie nie mają wątpliwości. Im więcej betonu, tym mniej piskląt przeżyje wiosnę
Mieszkańcy Krakowa żyją w strachu. Wataha opanowała okolice
Mały powerbank - ogromne szkody. To on miał doprowadzić do pożaru samolotu Air Busan
Dramat polskiego himalaisty. Lawina zeszła nagle
Zdecydowali się na to jako pierwsi. Algieria sięga po rosyjskie myśliwce
Podbiegł do Lionela Messiego i... to nie zdarza się często
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić