Kamil S. Sikora| 

Wyniszcza kości, stawy. Takie objawy pojawiają się w ciągu 24 godzin

21

Nadmierne stężenie kwasu moczowego we krwi z czasem może doprowadzić do formowania się kryształków moczanu sodu. Te z kolei odkładają się w obrębie stawów. Właśnie te procesy powodują rozwój bolesnej dny moczanowej – schorzenia, które dotyka coraz większą rzeszę osób na całym świecie. Co ciekawe, istnieją napoje, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju tej choroby i nasilać nieprzyjemne objawy, które jej towarzyszą.

Wyniszcza kości, stawy. Takie objawy pojawiają się w ciągu 24 godzin
Tak alkohol niszczy organizm (Getty Images, Jovana Simovski)

Naukowcy postanowili wziąć pod lupę wpływ jaki może mieć rodzaj spożywanego alkoholu na rozwój dny moczanowej. Wyniki ich badań zostały opublikowane w ‘’American Journal of Medicine". Aby sprawdzić swoje przypuszczenia przeprowadzili eksperyment, w którym wzięły udział 724 osoby, u których przynajmniej raz w ciągu roku wystąpił napad dny moczanowej.

Stan ten charakteryzuje się zaczerwienieniem i obrzękiem, które pojawiają się wokół zajętego stawu. Towarzyszy im również ból, który z każdą godziną się nasila. Napad – w zależności od tego, czy zostanie podjęte leczenie, może trwać od kilku godzin do nawet kilku tygodni.

Następnie naukowcy ocenili, jaki jest związek pomiędzy spożyciem alkoholu w ciągu ostatnich 24 godzin a ryzykiem powracania napadów choroby. Badacze stwierdzili, że nawet picie niewielkich ilości alkoholu może potęgować ryzyko nawracających napadów dny moczanowej.

Udowodniono także, że to alkohole destylowane mają największy - niekorzystny wpływ na rozwój dny moczanowej i mogą zwiększać jej ryzyko nawet o 85 proc. Eksperci uważają, że im wyższa zawartość procentowa alkoholu, tym większy wpływ na formowanie się kryształków moczanu sodu. Do alkoholi destylowanych zaliczamy m.in.: wódkę oraz wódki smakowe, rum, bimber, śliwowicę, absynt, koniak, gin, brandy, whiskey, arak, calvados czy rakiję, a także nalewki przygotowane na bazie spirytusu.

Należy pamiętać, że alkohol nie tylko wyniszcza nasze kości. Jego nadużywanie wpływa negatywnie na gęstość i mineralizację kości. Udowodniono, że w populacjach, które chętniej sięgają po wysokoprocentowe trunki, ryzyko złamań kości jest wyższe. Co więcej, alkohol to także jeden z najsilniejszych czynników rakotwórczych, dlatego warto go wyeliminować raz na zawsze z naszego życia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić