Wystarczy jedno dziennie. Zwiększa ryzyko groźnego nowotworu

10

Nie od dzisiaj wiadomo, że regularne picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania wiele poważnych chorób. Wyniki najnowszych badań wykazały, że nawet jeden kufel piwa dziennie znacznie podnosi ryzyko rozwoju raka prostaty.

Piwo jest szkodliwe nawet w małych ilościach
Piwo jest szkodliwe nawet w małych ilościach (Getty Images)

Jedno piwo dziennie zwiększa ryzyko raka prostaty

Według statystyk rak prostaty to zaraz po raku płuc najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Badacze z Uniwersytetu w Australii postanowili zbadać, jaki wpływ ma codzienne spożywanie alkoholu na pojawienie się tego nowotworu. Z badań wynika, że mężczyźni, którzy piją 14 jednostek alkoholu lub więcej w ciągu tygodnia, są o 23 proc. bardziej narażeni na ten rodzaj raka.

Naukowcy z Australii przyznają, że niewielkie ilości napojów zawierających procenty mogą chronić mężczyzn przed chorobami serca. Jak się jednak okazuje, im częściej pijemy i im większe ilości spożywamy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia raka prostaty.

Nie tylko częste spożywanie alkoholu jest czynnikiem ryzyka w przypadku tej poważnej choroby. Na rozwój raka gruczołu krokowego wpływają również: niewłaściwa dieta (szczególnie bogata w tłuszcze nienasycone), palenie papierosów, otyłość, wiek, a także kolor skóry.

Jeżeli nowotwór ten zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium rozwoju, to jego całkowite wyleczenie jest wysoce prawdopodobne. Jeśli jednak rak prostaty jest w zaawansowanym okresie rozwoju, to jego leczenie jest bardzo trudne, a nawet niemożliwe.

Raka prostaty można leczyć operacyjnie, stosując radioterapię, krioterapię lub podając androgeny, które pomagają zahamować rozwój choroby.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić