Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Zakazane połączenie. Nigdy ich nie bierz, gdy jesteś na słońcu

22
Podziel się:

Korzystając z upalnych, słonecznych dni, podczas opalania czy spędzając czas na łonie natury, warto pamiętać, że niektóre przyjmowane przez nas leki, suplementy, zioła, a nawet kosmetyki mogą wchodzić w niebezpieczne reakcje z promieniami UV. Które preparaty mogą je powodować?

Zakazane połączenie. Nigdy ich nie bierz, gdy jesteś na słońcu
Tych leków nigdy nie łącz z ekspozycją na słońce (Getty Images, bin kontan)

Zaczerwieniona skóra, świąd, wypryski, pęcherze wypełnione płynem i ból, to najczęstsze objawy towarzyszące fotoalergii. Symptomy te nie pojawiają się natychmiast. Mogą uaktywnić się dopiero po 24, a nawet 48 godzinach po kontakcie z promieniami słonecznymi.

Jednak podczas przebywania na słońcu grożą nam nie tylko fotoalergie, ale i reakcje fototoksyczne. Ich objawy możemy zauważyć już po kilku minutach od kontaktu z promieniami UV. Zarówno reakcje fotoalergiczne, jak i fototoksyczne są związane z fotonadwrażliwością, którą mogą uaktywniać niektóre leki, zioła czy kosmetyki.

Wśród leków wchodzących w reakcję z promieniami UV możemy wymienić: leki psychiatryczne, neurologiczne, przeciwgrzybicze, przeciwcukrzycowe, leki stosowane przez pacjentów z choroby układu sercowo-naczyniowego oraz leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli ibuprofen, naproksen czy ketoprofen.

Ale czujność należy zachować także w przypadku herbatek ziołowych czy suplementów zawierających wyciąg z takich roślin jak: arcydzięgiel, seler, lubczyk, dziurawiec czy ruta zwyczajna. Z kolei wśród kosmetyków do niepożądanych reakcji mogą doprowadzić preparaty z witaminą A, kwasem pirogronowym powyżej 60 proc., kwasem glikolowym czy kwasem salicylowym powyżej 2 proc.

Co ciekawe, nie każdy z nas jest narażony na wystąpienie reakcji fototoksycznej. Niektórzy mają określone predyspozycje genetyczne, które sprawiają, że są w grupie ryzyka.

- Im dłużej przebywamy na słońcu, tym większe ryzyko, że u osoby podatnej i przyjmującej określone leki, reakcja fototoksyczna wystąpi i będzie ostrzejsza. Rolę tutaj odgrywają: dawka ekspozycyjna oraz czas ekspozycji. Choć kremy z filtrem SPF są wysoce skuteczne i zaleca się je wszystkim (bez względu na to czy przyjmują leki, czy nie), nie są antidotum i w przypadku stosowania pewnych leków należy kryć się przed słońcem niezależnie od stosowania kremów ochronnych – wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Bartosz Fiałek, reumatolog, popularyzator wiedzy medycznej i zastępca dyrektora ds. medycznych SPZZOZ w Płońsku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
PAWEL PiELGRZ...
miesiąc temu
NAJWAżNIEJSZE TO MIEć POZYTYWNE NASTAWIENIE DO życia PUKI ONO TRWA . POZDRAWiam PAWEL ANDRZEJ ADAM MAREK TU PiELGRZYM DLA NIEBA i SAM
Mike
2 miesiące temu
Mamy dużo mędrców w grupie dzienikarskiej którzy niewiele wiedzą a chcą się pokazać !
Magnolia
2 miesiące temu
Nie należy pic pokrzywy podczas korzystania ze słońca, ponieważ moga pojawić się przebarwienia skórne...
Kris
2 miesiące temu
Czyli artykuł o niczym.
Alex
2 miesiące temu
DUZY KOMENTARZ. ,ALE O JAKIE LEKI CHODZI !!?? BRAK INFORMACJI !
krzysiek wojn...
2 miesiące temu
Fantastycznie działa sperma fajnego chłopaka na opalanie. Polecam się dobrze wysmarować - szczególnie na twarzy. U nas mi zawsze tomek nowiczonek z tym pomaga na robocie
Nina
2 miesiące temu
Żaden lekarz nie informuje pacjenta o unikaniu słońca gdy przyjmuje antybiotyki czy sterydy.
Zniesmaczony....
2 miesiące temu
Słońce to najlepsze lekarstwo dla człowieka powiem więcej to lekarz On sam dawkuje naturalne wiptaminy i odzyskujemy witalność Tacy propagatorzy już byli co mówili że maslo jest szkodliwe a margaryna to dobro.
SSRI
2 miesiące temu
Leki z grupy SSRI stosowane przy depresji powodują zmiany skórne.
Gucio polska
2 miesiące temu
Do Piotr 1980 lejesz wodę i po co się trochę opaliłes i,, sraczka,, kup sobie kapelusz
Pacjentpl
2 miesiące temu
To się dowiedzialem, jakie to leki psychiatryczne. Pisarski bełkot nic wiecej
mały Jasio
2 miesiące temu
Bardzo dużo lania wody. Bardzo mało treści. Płacą od ilości liter czy cóś?
Maryśka
2 miesiące temu
Minęła pandemia,to lekarz zrobił się znawcą dermatologii. Byle na świecznik.
Ewa
2 miesiące temu
Apel do włodarzy Wielunia ,łódzkie, sprywatyzujcie szpotal ,i wywalcie z niego niektórych lekarzy bawią się w pana Boga i robia segregacje kogo spisac na straty ,
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić