Kamil S. Sikora| 

Zatkane tętnice nie bolą. Na te objawy musisz zwrócić uwagę

57

Miażdżyca to bardzo niebezpieczne schorzenie, które nieleczone może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, amputacji kończyn i zgonu. Ta przewlekła dolegliwość przez długi czas nie daje żadnych objawów lub wysyła nietypowe sygnały. Dowiedz się, na jakie symptomy mogą wskazywać na rozwój miażdżycy.

Zatkane tętnice nie bolą. Na te objawy musisz zwrócić uwagę
Miażdżyca może doprowadzić do zgonu (Licencjodawca)

Kiedy w naszym krwiobiegu odkłada się nadmiar cholesterol i innych szkodliwych substancji, wówczas tworzą się blaszki miażdżycowe, przez co tętnice mogą ulec zapchaniu. Zdarza się, że płytka miażdżycowa pęka i tworzy się skrzep. Tego rodzaju zmiany mogą rozwijać się w organizmie przez wiele lat, nie dając żadnych wyraźnych objawów.

- Zawsze trzeba pamiętać, że miażdżyca jest procesem nieodwracalnym. To nieprawda, że można odwrócić ten proces. Można ją zahamować – za pomocą leków obniżamy poziom cholesterolu, który krąży we krwi. Ale nie obniżymy poziomu cholesterolu, który jest wbudowany w ścianki naczyń - podkreśla kardiolog, internista, ordynator Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach dr Beata Poprawa podczas rozmowy z WP abcZdrowie.

Pacjenci z miażdżycą, którzy nie podjęli odpowiedniej terapii, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakrzepicy, zawału serca, udaru mózgu i przedwczesnej śmierci. Dlatego warto wiedzieć, jakich cichych objawów choroby nie wolno lekceważyć. Jednym z nich jest zaburzona erekcja, która może być spowodowana zbyt wysokim stężeniem złego cholesterolu LDL we krwi i zmianami miażdżycowymi. Jak potwierdziły wyniki badań naukowych, problem z potencją potrafią się pojawić na 3-5 lat przed wystąpieniem poważnych dolegliwości związanych z rozwojem miażdżycy.

Kolejnym symptomem mogącym świadczyć o postępującym procesie miażdżycowym jest przewlekłe zmęczenie i brak energii do działania. Kardiolodzy ostrzegają, że uszkodzone narządy mogą zmniejszyć witalność naszego organizmu. Temu objawowi nierzadko towarzyszy słabsza kondycja, zadyszka i zmęczenie powysiłkowe. Miażdżyca atakuje nie tylko kończyny dolne, serce, ale także mózg. Zmiany niedokrwienne, słaby przepływ krwi i niedotlenienie mogą przyczynić się do zaburzeń pamięci krótkotrwałej, złej kondycji psychicznej, zmian osobowościowych i nieuzasadnionej agresji. Tego typu dolegliwości występują często po przebytym udarze. Mogą to być mikroudary wykrywane przypadkowo podczas wykonywania tomografii komputerowej głowy. Niedostateczny przepływ krwi do dysku, może też odpowiadać za problemy z jego prawidłowym funkcjonowaniem. To z kolei powoduje ból pleców - ten objaw to również znak ostrzegawczy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić