Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Zażywasz dużo lekarstw? Tymi napojami lepiej ich nie popijaj

6

Wiele osób musi na co dzień zażywać lekarstwa. Często też bierzemy różnego rodzaju witaminy czy suplementy. Jak się okazuje - nie tylko pora czy dawka mają znaczenie. Ważne jest też to, czym popijamy zażywane lekarstwa. To, co akurat jest pod ręką, nie zawsze jest dobrym wyborem.

Zażywasz dużo lekarstw? Tymi napojami lepiej ich nie popijaj
Jest jeden napój, którym najlepiej popijać lekarstwa (Pixabay)

Praktycznie każdy z nas wie, jak niewskazanym połączeniem są lekarstwa i alkohol. Jednak zaskoczyć może Was fakt, że także inne napoje, które same w sobie uchodzą za zdrowe i wskazane, mogą źle wpłynąć na zażywane przez nas leki, a dokładnie - na ich zachowywanie się w naszym organizmie.

Aby leki zadziałały w odpowiedni sposób - muszą wchłonąć do naszego organizmu i przedostać się do krwioobiegu. Jeśli popijemy je niewłaściwymi napojami, mogą nie tylko mieć słabsze działanie, ale wręcz szkodliwe wpłynąć na nasz organizm.

Zażywasz? Nie pij! Te napoje z lekami się nie lubią

Na pierwszym miejscu jest napój, który dostarcza naszemu organizmowi wapnia. Wapń w żołądku zaburza wchłanianie się leków w naszym organizmie. Kiepskim pomysłem jest ich popijanie sokami z owoców cytrusowych czy napojami gazowanymi jak cola, które podwyższają kwasowość w żołądku - czytamy w kobieta.gazeta.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cięcia 14. emerytury. Seniorzy wściekli na rząd Tuska. "Poniżej godności człowieka"

Niedobrym wyborem do popicia leków będą też kawa czy herbata. Zawarte w nich kofeina i teina utrudniają wchłanianie leków, zwłaszcza tych przeciwbólowych a także antybiotyków.

Podobnie jak w przypadku coli, kiepskim wyborem będą wszelkie napoje energetyczne.

Wspomniany już alkohol to wybór najgorszy z możliwych. Nie tylko nie pomaga w działaniu tabletek, ale wręcz wzmaga występowanie skutków ubocznych i może prowadzić nawet do uszkodzenia wątroby.

Pół szklanki wystarczy. Niezawodna przy lekach

Najlepszy z wyborów, jeśli idzie o popijanie leków, raczej nikogo nie zaskoczy. Chodzi o szklankę wody. Może to być dowolna woda - zarówno butelkowana, jak i przefiltrowana czy gotowana. Warto też pamiętać, że w wielu miastach w Polsce woda z kranu jest całkowicie zdatna do spożycia. To pomaga, jeśli np. jesteśmy gdzieś w terenie i nie mamy butelki mineralnej pod ręką.

Portal kobieta.gazeta.pl przytacza słowa dra Pradipa Shaha ze szpitala Fortis w Mumbaju, który podkreśla, że woda ani nie zmienia właściwości leków, ani nie wchodzi z nimi w interakcję.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić