Maja Budka| 
aktualizacja 

Zdrowe nawyki dla mało aktywnych osób

2

Zdrowe nawyki to nie tylko treningi, cardio i siłownia. To także codzienne rytuały, które z pozoru wydają się proste, ale w rzeczywistości nie każdy o nich pamięta. Oto garść zdrowych porad dla osób, które chcą zmienić swoje przyzwyczajenia, ale nie są wytrawnymi sportowcami.

Zdrowe nawyki dla mało aktywnych osób
Zdrowe nawyki dla mało aktywnych osób (Getty Images, Franziska & Tom Werner)

Jak zadbać o siebie? Zdrowe nawyki, które ci w tym pomogą

Zdrowe nawyki, czyli zmiana najprostszych codziennych przyzwyczajeń potrafią wiele zdziałać. Przekonaj się jak regularne spożywanie posiłków, długi sen, małe aktywności fizyczne i dużo świadomego relaksu pozwolą ci zadbać o swoją kondycję oraz dobre samopoczucie. Małymi krokami dojdziesz dzięki nim do świetnej formy. Dowiedz się, jak budować zdrowe nawyki.

Dużo spaceruj

Wyrobienie sobie zwyczaju codziennych niezobowiązujących spacerów jest bardzo zdrowy. Nie musisz jeździć za miasto do pobliskiego lasku, aby pochodzić dla zdrowia. Wystarczy, że wracając z pracy, zrezygnujesz z autobusu. Załatwiając sprawę na mieście, zostawisz samochód na parkingu. Nawet krótka przechadzka do sklepu jest lepsza niż zero ruchu. Spacer może być również pretekstem do odkrywania nowych ciekawych miejsc w twojej okolicy. Aby się zmotywować, zainstaluj na telefonie aplikację liczącą kroki. Stanie się ona twoim sposobem na pilnowanie codziennej aktywności. Pamiętaj, że dzienna zalecana norma to 6-8 tys. kroków dla zachowania zdrowia i utrzymania wagi.

Pamiętaj o zdrowym śnie

Zdrowy i długi sen to zdrowy nawyk, o którym niestety często się zapomina. A to właśnie od niego warto zacząć zmieniać swoje codzienne przyzwyczajenia na zdrowsze. W trakcie snu nasze ciała ładują baterie na kolejny dzień. Po spokojnej nocy ciało jest zregenerowane, a mózg lepiej radzi sobie z przyswajaniem informacji, zwiększa się zdolność do koncentracji. Stajemy się bardziej kreatywni i lepie radzimy sobie ze stresem. Zdrowy człowiek powinien pozwolić sobie na 7-8 godzin snu. Chcąc zmienić swoje nawyki na lepsze, zacznij od poprawy swojej jakości snu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną

Trzymaj się z dala od używek

O szkodliwym wpływie alkoholu, papierosów czy innych używek na zdrowie można rozpisywać się w nieskończoność. Papierosy zawierają liczne trujące składniki, w tym związki rakotwórcze. W naszej codziennej diecie kryją się także inne chochliki, takie jak kofeina. Choć kawa daje chwilowy efekt wzrostu energii, w dłuższej perspektywie osłabia nasz organizm i uzależnia. Lepiej podchodzić trzeźwo do wszelkich poprawiaczy nastroju i korzystać z nich z głową. Na przykład wypicie lampki czerwonego wina raz na jakiś czas może okazać się pożytecznym zdrowym nawykiem, który warto uwzględnić w swojej diecie.

Dowiedz się, czym jest mindfulness

Zdrowe nawyki zaczynają się w głowie. Mindfulness jest nazywany także treningiem uważności. To rodzaj ćwiczeń, które pomogą ci zapanować nad stresem, negatywnymi emocjami, zmniejszyć napięcie i wewnętrznie się zrelaksować. Polega głównie na skierowaniu swojej uwagi na to, czego doznaje się w danej chwili, czyli tu i teraz. Wystarczy, że przybierzesz wygodną dla ciebie pozycję. Możesz siedzieć, leżeć lub spacerować. Skup się na swoim oddechu. Wciągaj powietrze nosem i powoli wydychaj ustami. Skup się na myśli lub wspomnieniu, któremu chcesz poświęcić uwagę. Codzienna medytacja mindfulness pomoże ci zredukować stres, odprężyć się po ciężkim dniu i osiągnąć spokój.

Pij wodę

Można to powtarzać jak mantrę. Woda to jeden z najważniejszych składników naszej diety. Odpowiada za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Bierze udział w transporcie, rozpuszczaniu oraz wchłanianiu substancji odżywczych. Usuwa toksyny z organizmu. Korzystnie wpływa na cerę. Można jeszcze długo wymieniać. Przeciętne zapotrzebowanie na wodę dorosłej osoby wynosi 2-2,5 litra na dobę. Zdrowymi nawykami, związanymi z piciem wody, będzie więc picie szklanki tego płynu codziennie po obudzeniu. Noszenie ze sobą wszędzie butelki na wodę wielorazowego użytku. Picie do każdego posiłku.

Planuj swoje posiłki

Planowanie posiłków, ustalanie diety to temat tak rozległy, że zasługuje na osobny wpis. Zdrowe nawyki żywieniowe mają duży wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Ważne jest nie tylko to, co się je, ale także ile się je. Stwórz tygodniowy plan posiłków wraz z menu, który pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze na produktach oraz uniknąć podjadania. Jak powinien wyglądać dzienny plan posiłków? Zaleca się, aby uwzględniał on: pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację, najlepiej w odstępach co 3-4 godziny. Regularne spożywanie dostarcza do organizmu energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania.

Zaprzyjaźnij się z warzywami

Warzywa i owoce to nasi sprzymierzeńcy. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by warzywa były elementem każdego obiadu, a przekąski między posiłkami zastąpić jabłkiem, bananem lub sałatką. Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe? Nawet dla niejadków znajdzie się sposób. Aby przemycić trochę zielonego do swojej diety, warto przetestować na sobie przepisy na kotleciki z mielonych warzyw. Innym sposobem są zdrowe zupy ze zblendowanych warzyw. Oprócz zielonego pamiętaj o jedzeniu produktów pełnoziarnistych, bogatych w błonnik i składniki odżywcze.

Aktywności, które zastąpią ci trening

Ruch to zdrowie i jest to prawda, której trudno zaprzeczyć. Nie oznacza to jednak, że aby prowadzić zdrowy tryb życia, należy codziennie biegać i wykonywać profesjonalne ćwiczenia. Rzecz jasna ma to zbawienny wpływ na naszą kondycję, jednak warto pamiętać, że każdy ruch jest dla nas dobry, nie tylko ten związany z wyczerpującym treningiem.

Warto do codziennego planu dnia wprowadzić przyjemne formy aktywności, które pozwolą utrzymać ciało w zdrowiu i zapewnić mu dzienną dawkę ruchu. Dobrym pomysłem będzie wybranie się na przejażdżkę po mieście rowerem lub na rolkach. Pójście na basen, na ściankę wspinaczkową czy do parku trampolin. W spalaniu kalorii pomoże także taniec lub skakanie na skakance.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić