aktualizacja 

Zmniejsza ryzyko raka jelita i żołądka. To popularny lek na przeziębienie

11

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy to bardzo popularny lek na przeziębienie i infekcje. Jak się okazuje, to nie wszystkie jej walory zdrowotne. Wyniki najnowszych badań potwierdziły, że regularne zażywanie aspiryny może nas uchronić przed rozwojem niektórych nowotworów.

Aspiryna działa przeciwnowotworowo
Aspiryna działa przeciwnowotworowo

Badacze z National Instiutute of Health (NIH) dokonali analizy stanu zdrowia 140 tys. osób ze Stanów Zjednoczonych. Badanie tak dużej grupy osób miało na celu sprawdzenie, czy aspiryna jest w stanie powstrzymać rozwój nowotworu jelita grubego, prostaty, płuc, żołądka i jajnika. Naukowcy chcieli również dowiedzieć się, czy regularne zażywanie aspiryny zmniejsza prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu spowodowanego tym poważnymi chorobami.

Wyniki analizy potwierdziły, że osoby przyjmujące aspirynę trzy razy na tydzień są mniej narażone na rozwój raka jelita grubego. Kolejny na liście był nowotwór żołądka, a po nim pozostałe rodzaje raka. Kwas acetylosalicylowy sprawdza się w profilaktyce antynowotworowej dzięki swoim silnym właściwościom przeciwzapalnym.

To, w jakim stopniu aspiryna jest w stanie powstrzymać rozwój komórek rakowych, zależy od wagi pacjenta. U osób z nadwagą, które mają BMI powyżej 29,9 lub cierpiących na niedowagę ze wskaźnikiem BMI poniżej 20, odnotowano niższą skuteczność aspiryny w profilaktyce raka.

Jak dodają autorzy badań, na skuteczność zażywania aspiryny trzy razy w tygodniu wpływa również sposób odżywiania, aktywność fizyczna i używki. Eksperci z NIH stwierdzili, że mimo obiecujących wyników ich analizy, konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań w celu zgłębienia tematu.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić