Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KAM
|
aktualizacja

Zmniejsza ryzyko raka jelita i żołądka. To popularny lek na przeziębienie

5
Podziel się:

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy to bardzo popularny lek na przeziębienie i infekcje. Jak się okazuje, to nie wszystkie jej walory zdrowotne. Wyniki najnowszych badań potwierdziły, że regularne zażywanie aspiryny może nas uchronić przed rozwojem niektórych nowotworów.

Aspiryna działa przeciwnowotworowo
Aspiryna działa przeciwnowotworowo

Badacze z National Instiutute of Health (NIH) dokonali analizy stanu zdrowia 140 tys. osób ze Stanów Zjednoczonych. Badanie tak dużej grupy osób miało na celu sprawdzenie, czy aspiryna jest w stanie powstrzymać rozwój nowotworu jelita grubego, prostaty, płuc, żołądka i jajnika. Naukowcy chcieli również dowiedzieć się, czy regularne zażywanie aspiryny zmniejsza prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu spowodowanego tym poważnymi chorobami.

Wyniki analizy potwierdziły, że osoby przyjmujące aspirynę trzy razy na tydzień są mniej narażone na rozwój raka jelita grubego. Kolejny na liście był nowotwór żołądka, a po nim pozostałe rodzaje raka. Kwas acetylosalicylowy sprawdza się w profilaktyce antynowotworowej dzięki swoim silnym właściwościom przeciwzapalnym.

To, w jakim stopniu aspiryna jest w stanie powstrzymać rozwój komórek rakowych, zależy od wagi pacjenta. U osób z nadwagą, które mają BMI powyżej 29,9 lub cierpiących na niedowagę ze wskaźnikiem BMI poniżej 20, odnotowano niższą skuteczność aspiryny w profilaktyce raka.

Jak dodają autorzy badań, na skuteczność zażywania aspiryny trzy razy w tygodniu wpływa również sposób odżywiania, aktywność fizyczna i używki. Eksperci z NIH stwierdzili, że mimo obiecujących wyników ich analizy, konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań w celu zgłębienia tematu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
Dobra rada
8 miesięcy temu
Dziwne bo ten kwas powoduje podrażnienia błon śluzowych
Mikka
8 miesięcy temu
Zanim zaczniecie naklaniac do profilaktycznego stosowania jakiegos leku wpierw poinformujcie o wszystkich przeciwskazaniach lacznie ze skutkami ubocznymi jakie moze ona wywolac..tjk np.slepota!!!!okulisci bija na alarm przed jej stosowaniem czy krwawienia z przewodu pokarmowego, klopoty ukl.oddechowego lacznie z silnymi alergiami czy nawet szokiem anafilaktycznym..
Mttt
8 miesięcy temu
Ciekawe. Bo ostatnio opublikowano inne, duże randomisoeane badanie, w którym dowiedziono, ze osoby przyjmujące dziennie małe dawki aspiryny do 100 mg o wiele częściej umierają na raka z przerzutami. Czyżby Bayer zasponsorował sobie artykul w gazetce zeby im obroty nie spadły?
amIIllI
8 miesięcy temu
a glutation? dla mnie biotad plus to number1 poczytaj sobie na alleg
Trwam dalej
8 miesięcy temu
Potwierdzam, kwas acytosalicylowy ,popularna aspiryna ,byla zalecana,przez amerykańskich badaczy medycznych już 50 lat temu jako środek zabezpieczający chorobom serca , w dawce 20 mg dziennie, zapobiegała zlepianie się płytek miażdzycowych, jako środek przecizapalny przeciw reumatyzmowi, artretyzmowi itp. obecne potężne dawki 75 mg, powodują szkody w żołądku, naruszają błonę o mogą prowadzić do perforacji żołądka, są także dojelitowe tabletki w osłonie aspargin. Szkoda.że tylko w takiej olbrzymiej dawce stosowany powszechnie po zawałach serca, jako środek profilaktyczny oraz spacery!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić