Znak ostrzegawczy. Objaw raka pojawia się na dłoniach
Kiedy nasze zszarzałe po zimie twarze czerpią ze słońca energię i zbawienną witaminę D, łatwo jest zapomnieć o konieczności używania filtrów SPF. Ekspozycja na promienie UV prowadzi jednak nie tylko do przedwczesnego starzenia się, ale — przede wszystkim — zwiększa ryzyko raka skóry. Jeden z jego rodzajów najczęściej zauważany jest na twarzy i dłoniach, czyli tam, gdzie słonce sięga najczęściej. Jak nie pomylić go z infekcją lub "niedoskonałością" skóry?
Rak płaskonabłonkowy skóry
Rak płaskonabłonkowy jest jednym z najczęstszych typów nowotworów skóry. Występuje, kiedy komórki płaskie, stanowiące główną część naskórka, zaczynają się mnożyć w sposób niekontrolowany. Łatwo zauważyć jego pojawienie się, równie jednak łatwo pomylić się co do jego natury i uznać, że patrzy się na zwykłą rankę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najczęściej ignorowane objawy raka
Objawy raka płaskonabłonkowego skóry
Rak płaskonabłonkowy skóry wygląda różnorodnie. Można wyróżnić szereg zmian skórnych, na które powinniśmy zwrócić, w jego kontekście, uwagę:
- guzki lub brodawki, zazwyczaj twarde, z łuskowatą powierzchnią, mogą (ale nie muszą) być krwawiące lub zaczerwienione,
- zmiana wyglądu istniejących znamion, brodawek lub innych nietypowości skórnych,
- nieregularne plamy o owalnym lub nieregularnym kształcie, z czerwonymi, brązowymi lub złotymi odcieniami,
- trudno gojące się ranki, które wydają się goić, a później ponownie otwierać,
- dyskomfort lub ból dotykanego obszaru skóry.
Zmiany nowotworowe mogą się od siebie różnić, ale zazwyczaj mają grubą, łuskowatą powierzchnię i występują na obszarach skóry często eksponowanych na słońce (twarz, uszy, szyja, dłonie).
Grupy ryzyka
Najlepszą ochroną przed nowotworem skóry jest unikanie narażenia skóry na promieniowanie UV, a najprostszym sposobem na wykrycie go we wczesnym stadium - regularne oglądanie swojego ciała.
W grupie ryzyka tego rodzaju nowotworu znajdują się osoby:
- o jasnej karnacji,
- spędzające dużo czasu na słońcu (albo w solarium),
- osoby, które w przeszłości cierpiały na nowotwór skóry lub mają w rodzinie historię nowotworową,
- osoby z osłabionym układem odpornościowym (np. po transplantacji narządów).
Wczesne wykrycie i leczenie raka płaskonabłonkowego skóry jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Każdy, kto zauważy jakiekolwiek zmiany skórne, powinien natychmiast skonsultować się z dermatologiem.