Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 

Znak ostrzegawczy. Objaw raka pojawia się na dłoniach

0

Kiedy nasze zszarzałe po zimie twarze czerpią ze słońca energię i zbawienną witaminę D, łatwo jest zapomnieć o konieczności używania filtrów SPF. Ekspozycja na promienie UV prowadzi jednak nie tylko do przedwczesnego starzenia się, ale — przede wszystkim — zwiększa ryzyko raka skóry. Jeden z jego rodzajów najczęściej zauważany jest na twarzy i dłoniach, czyli tam, gdzie słonce sięga najczęściej. Jak nie pomylić go z infekcją lub "niedoskonałością" skóry?

Znak ostrzegawczy. Objaw raka pojawia się na dłoniach
Objawy raka pojawiają się na dłoniach (Licencjodawca)

Rak płaskonabłonkowy skóry

Rak płaskonabłonkowy jest jednym z najczęstszych typów nowotworów skóry. Występuje, kiedy komórki płaskie, stanowiące główną część naskórka, zaczynają się mnożyć w sposób niekontrolowany. Łatwo zauważyć jego pojawienie się, równie jednak łatwo pomylić się co do jego natury i uznać, że patrzy się na zwykłą rankę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najczęściej ignorowane objawy raka

Objawy raka płaskonabłonkowego skóry

Rak płaskonabłonkowy skóry wygląda różnorodnie. Można wyróżnić szereg zmian skórnych, na które powinniśmy zwrócić, w jego kontekście, uwagę:

  • guzki lub brodawki, zazwyczaj twarde, z łuskowatą powierzchnią, mogą (ale nie muszą) być krwawiące lub zaczerwienione,
  • zmiana wyglądu istniejących znamion, brodawek lub innych nietypowości skórnych,
  • nieregularne plamy o owalnym lub nieregularnym kształcie, z czerwonymi, brązowymi lub złotymi odcieniami,
  • trudno gojące się ranki, które wydają się goić, a później ponownie otwierać,
  • dyskomfort lub ból dotykanego obszaru skóry.

Zmiany nowotworowe mogą się od siebie różnić, ale zazwyczaj mają grubą, łuskowatą powierzchnię i występują na obszarach skóry często eksponowanych na słońce (twarz, uszy, szyja, dłonie).

Grupy ryzyka

Najlepszą ochroną przed nowotworem skóry jest unikanie narażenia skóry na promieniowanie UV, a najprostszym sposobem na wykrycie go we wczesnym stadium - regularne oglądanie swojego ciała.

W grupie ryzyka tego rodzaju nowotworu znajdują się osoby:

  • o jasnej karnacji,
  • spędzające dużo czasu na słońcu (albo w solarium),
  • osoby, które w przeszłości cierpiały na nowotwór skóry lub mają w rodzinie historię nowotworową,
  • osoby z osłabionym układem odpornościowym (np. po transplantacji narządów).

Wczesne wykrycie i leczenie raka płaskonabłonkowego skóry jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Każdy, kto zauważy jakiekolwiek zmiany skórne, powinien natychmiast skonsultować się z dermatologiem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić