Zwiększa ryzyko nowotworu. Zagrożenie wzrasta, gdy mało pijemy

4

Rak pęcherza moczowego to nowotwór mogący przez wiele lat rozwijać się bezobjawowo. Jest wyjątkowo niebezpieczny i warto wiedzieć, co zwiększa ryzyko rozwoju tego schorzenia.

Rak pęcherza
Rak pęcherza (Getty Images)

Co zwiększa ryzyko rozwoju raka pęcherza moczowego?

Najczęstszym symptomem raka pęcherza moczowego jest obecność krwi w moczu. Krwawienie nie musi pojawiać się za każdym razem, gdy oddajemy mocz, ale jest to objaw nawracający. Co więcej, jest on bezbolesny, a krwi może być tak niewiele, że nie jest ona zauważalna gołym okiem. Jedynym sposobem na jej wykrycie są odpowiednie badania.

Do objawów raka pęcherza moczowego, które są również często mylone z infekcjami dróg moczowych, możemy zaliczyć częste oddawanie moczu, ból przy jego oddawaniu oraz nagłe uczucie parcia na pęcherz.

Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju tego rodzaju nowotworu zaliczamy przede wszystkim wiek i płeć. Najwięcej przypadków raka pęcherza moczowego odnotowuje się u osób powyżej 55. roku życia. Na ten rodzaj nowotworu częściej chorują też mężczyźni niż kobiety.

Ryzyko zwiększa też brak odpowiedniego nawodnienia organizmu. Gdy nie pijemy wystarczającej ilości płynów, regularne usuwanie toksyn z organizmu jest znacznie utrudnione. Wówczas w pęcherzu moczowym gromadzą się toksyczne substancje, które mogą spowodować rozwój nowotworu. Aby zmniejszyć ryzyko nie wolno też nigdy ignorować infekcji pęcherza. Brak odpowiedniego leczenia może powodować ich nawroty oraz niebezpieczne powikłania, w tym właśnie raka pęcherza moczowego.

Badania naukowe udowodniły też, że kontakt z takimi substancjami jak arsen (który znajdziemy w takich produktach, jak ryż, piwo, brukselka, kakao, owoce morza i ryby – dużo znajdziemy go w żywności pochodzącej z Azji), może przyczyniać się do powstawania komórek rakowych w pęcherzu. Kolejnym czynnikiem, który powinniśmy całkowicie wyeliminować z naszego życia jest palenie papierosów. Naukowcy ostrzegają przed tym zgubnym nałogiem, który jak się okazuje, zagraża nie tylko naszym płucom.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić