Żyliśmy w błędzie. Są bardziej szkodliwe dla mózgu niż cukier

338

Do niedawna uważano, że jest zdrowszym zmiennikiem białego cukru. Jak się okazuje, nie jest to prawda. Wyniki najnowszych badań potwierdziły, że może być nawet bardziej szkodliwy niż cukier.

Sztuczne słodziki szkodzą bardziej niż cukier
Sztuczne słodziki szkodzą bardziej niż cukier (Getty Images/iStockphoto)

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że słodzik obecny w dietetycznych napojach znacznie zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu. W eksperymencie wzięło udział ponad czterysta tysięcy osób. Badacze odkryli, że osoby pijące napoje słodzone są o 17 procent bardziej narażone na przedwczesną śmierć. Z kolei ludzie spożywające napoje, w których występuje sztuczny słodzik, są jeszcze bardziej zagrożone przedwczesnym zgonem. Poza tym sztuczny słodzik zawarty w napojach zwiększa ryzyko pojawienia się chorób serca o 40 proc.

Naukowcy przypuszczają, że słodziki mogą także wpływać niekorzystnie na pozytywne bakterie w organizmie człowieka. Eksperci zaznaczają, że napoje zawierające sztuczne słodziki nie mogą być uznawane za zdrowsze od tych tradycyjnych.

Naukowcy, którzy przeprowadzili badania w Stanach Zjednoczonych, udowodnili, że wypicie dwóch napojów zawierających sztuczne słodziki dostarcza do organizmu 200 dodatkowych kalorii. Może być to czynnik powodujący nadwagę i otyłość.

Po spożyciu produktu zawierającego cukier, mózg człowieka spodziewa się, że stężenie cukry we krwi się podniesie, więc organizm uwalnia insulinę. Natomiast jeżeli do krwi dostają się składniki zawarte w słodziku, wówczas poziom cukru we krwi się nie podnosi. W celu utrzymania równowagi energetycznej nasz mózg aktywuje hormon, który odpowiada za uczucie głodu, co w konsekwencji prowadzi do znacznego przyrostu masy ciała.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić