Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Klaudia Stawska
|

Chmura po pożarze w Czarnobylu. Sprawdzamy, czy mamy się czego obawiać

4
Podziel się:

W ciągu ostatnich dni rosnąca popularnością cieszył się w Internecie film, który straszył skutkami pożaru w Czarnobylu. Sprawdzamy, czy radioaktywna chmura faktycznie stanowi zagrożenie?

Chmura po pożarze w Czarnobylu. Sprawdzamy, czy mamy się czego obawiać

Płoną lasy wokół Czarnobyla. Pożar budzi spore zaniepokojenie ze względu na fakt, że ma miejsce na terenach skażonych podczas katastrofy w 1986 r. Źródłem problemu ma być chmura dymu i pyłów, unosząca się nad płonącym lasem, a zwłaszcza przypuszczenie, że może ona zostać przeniesiona przez wiatr nad Polskę.

Popularne w Internecie wideo straszy możliwymi skutkami pożaru i sugeruje, że szkodliwe substancje docierają także do naszego kraju. Warto zweryfikować te informacje.

Nie ma powodu do obaw

Pożar w lasach wokół Czarnobyla jest faktem. Co więcej, jego zasięg jest duży, a jego skalę potwierdzają także ukraińskie władze. Polskie Narodowe Centrum Badań Jądrowych postanowiło jednak odnieść się do tego, co budzi największe obawy: zagrożenia promieniowaniem.

NCBJ stwierdza jednoznacznie, że nie zanotowano żadnych anomalii, a poziom radiacji w Polsce nie budzi niepokoju. Jednocześnie naukowcy przestrzegają, by nie ufać nierzetelnym i niemożliwym do zweryfikowania źródłom. Podawane przez nie informacje o zagrożeniu radiacją są po prostu nieprawdziwe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Tech
KOMENTARZE
(4)
Hjh
2 lata temu
Czy jest tu jakiś lekarz
@@@
2 lata temu
W 1986 roku dowiedzieliśmy się o awarii w Czarnobylu po trzech dniach tylko dlatego, że chmura radioaktywna doszła do Szwecji i zrobili straszliwy raban. Nasi wiedzieli i milczeli !!!. Nie wierzę absolutnie. Już raz chcieli nas oszukać-nie udało się.
konzo102
2 lata temu
tak samo mówili, że maseczki są zbyteczne :-)
Rafał s4
2 lata temu
To tak samo jak mówili że korona to zwykła grypa
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić