Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Egzekucja w Afganistanie. Żołnierz zastrzelił cywila

78

Zwierzchnicy Australijskich Sił Zbrojnych byli zmuszeni wszcząć dochodzenie. Kamera zamontowana na hełmie jednego z żołnierzy zarejestrowała zdarzenia, które mogą stanowić podstawę do oskarżeń jego towarzysza broni o zbrodnie wojenne.

Egzekucja w Afganistanie. Żołnierz zastrzelił cywila
(Youtube.com)

Do zdarzenia doszło w maju 2012 roku Afganistanie. Na nagraniu zarejestrowano, jak żołnierz sił specjalnych celuje w głowę jednego z miejscowych mężczyzn. Afgańczyk leżał skulony na ziemi, kiedy otrzymał trzy strzały w głowę i klatkę piersiową.

Zastrzelenie mężczyzny miało miejsce kilka minut po tym, jak żołnierze dotarli do jego wioski. Nagranie z zajściem zostało dostarczone dziennikarzom programu "Four Corners" telewizji ABC, którzy nagłośnili sprawę.

Kim był Agfańczyk zastrzelony przez australijskiego żołnierza?

Nagranie przedstawiono Bradenowi Chapmanowi. To żołnierz, który w 2012 roku służył w jednostce specjalnej z żołnierzem celującym do cywila.

Zobacz też: Buddyjski Afganistan. Historia, którą talibowie chcieli wymazać

Chapman nie był bezpośrednim świadkiem zdarzenia. Po obejrzeniu filmu przyznał w rozmowie z "Four Corners", że jego towarzysz broni dopuścił się "zwykłej egzekucji" na Afgańczyku.

To naprawdę była zwykła egzekucja. Wszystko sprowadza się do tego, że żołnierz nacisnął na spust – oświadczył Braden Chapman w rozmowie z "Four Corners".

Udało się ustalić tożsamość zastrzelonego cywila. Jak podaje abc.net, nazywał się Tata Mohammad i miał niespełna 26 lat.

Dziennikarze dotarli do ojca zmarłego, Abdula Malika. Okazało się, że mężczyzna był żonaty i miał dwie córki. Na wniosek starszyzny plemiennej zabójstwo 26-latka zostało zbadane przez przedstawicieli Australijskich Sił Zbrojnych. Jednak ustalenia śledczych i zeznania świadków są sprzeczne z tym, co widać na nagraniu – zgodnie z oficjalną wersją Tata Mohammad został zastrzelony przez żołnierz z kilkudziesięciu metrów w ramach samoobrony.

Żołnierz z nagrania nadal pełni służbę wojskową. Generalny Inspektor Australijskich Sił Obronnych wydał oświadczenie dla mediów. Obiecał sprawdzić, czy "plotki i zarzuty" na temat zbrodni wojennych, jakich mieli dopuścić się członkowie jednostki specjalnej, znajdują uzasadnienie w rzeczywistości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić