Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Himalaje. DNA z "Jeziora Szkieletów" zbadane. Zdumiewające wyniki

43
Podziel się:

Jezioro Roopkund w Himalajach w Indiach, znane jako "Jezioro Szkieletów", zostało zbadane przez naukowców. Wyniki testów DNA są zaskakujące nawet dla specjalistów. Zagadka "Jeziora Szkieletów" w Himalajach, zamiast zostać rozwiązana, stała się jeszcze bardziej złożona i tajemnicza.

jezioro szkieletów roopkund himalaje
jezioro szkieletów roopkund himalaje (Wikimedia Commons CC BY-SA, Schwiki)

W jeziorze znajdują się setki ludzkich szkieletów – stąd nazwa. Na niektórych z nich nadal widnieją fragmenty ciała. Do tej pory naukowcy spekulowali, że wszystkie osoby, których szczątki leżą w jeziorze w Himalajach, zginęły w wyniku niesprecyzowanej katastrofy, która miała mieć miejsce ponad tysiąc lat temu.

Teraz to wszystko jest może jeszcze bardziej tajemnicze niż kiedykolwiek – powiedział po przeprowadzeniu nowego badania DNA jeden z jego autorów - David Reich, genetyk z Uniwersytetu Harvarda.

Nie wszyscy zginęli jednocześnie. Taki wniosek, dezawuujący poprzednie teorie, płynie z badania, które opublikowano we wtorek w czasopiśmie "Nature Communications". Naukowcy doszli do niego po zbadaniu DNA 38 osób – 23 mężczyzn i 15 kobiet, które pogrzebały Himalaje.

Zobacz także: Zobacz też: Alpinista spojrzał na dół i zdębiał. Natychmiast zrobił zdjęcie

Naukowcy zostali zbici z tropu. Ustalili, że 23 z tych osób, żyjących na terenach dzisiejszej Azji Południowej, wylądowały w jeziorze pomiędzy VII a X stuleciem – ale nie jednocześnie. Przedstawiciele dwóch innych grup genetycznych mieli trafić do jeziora pomiędzy wiekiem XVII a XX. To przeczy wcześniejszym hipotezom o pojedynczym katastrofalnym zdarzeniu, które zabiło wszystkich naraz.

Jak więc zginęli ci wszyscy ludzie? Tego naukowcy nie wiedzą. Spekulują, że do zgonów mogło się przyczynić wysokie położone "Jeziora Szkieletów". Roopkund znajduje się na wysokości 5020 m n.p.m., w Himalajach. Jedna z hipotez mówi, że ofiary uczestniczyły pielgrzymkach przechodzących w pobliżu jeziora. Szacuje się, że w sumie w "Jeziorze Szkieletów" mogą leżeć szczątki nawet 500 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
b
3 lata temu
Przecież jak są widoczne nierozłożone kawałki to wiadomo że nie zmarły 50 lat wcześniej, poczytajcie w jakim tempie rozkłada się ciało ludzkie.
Marta K.
3 lata temu
zwłoki zamiast grzebać powinno się przerabiać na nawozy i karmę dla psów.
bali
3 lata temu
skladanie ofiar na przestrzeni wiekow..
🌚🌚🌚
3 lata temu
Ustalili, że 23 z tych osób, żyjących na terenach dzisiejszej Azji Południowej, wylądowały w jeziorze pomiędzy VII a X stuleciem... I po problemie. Grób paralotniarzy
gewrgh
3 lata temu
na Evereście jest 200-300 zwłok trudno dokładnie określić, część zniesiono, o części nie wiadomo, poza głównym szlakiem może być prawie drugie tyle.
ada
3 lata temu
alpinista to w alpach a himalaista to w himalajach taternik to w tatrach niedouku jeden
ewa
3 lata temu
poprostu jeziorny cmentarz
jack
3 lata temu
Bla bla bla
skamin1
3 lata temu
Osłupieli i zdębieli,pewnie po opublikowaniu wyników Yeti klątwę na nich rzucił.Słupieć i dęblić przez całą wieczność im przyjdzie.
pat01
3 lata temu
proste pytanie, jaka jest haplogrupa ?
antuni
3 lata temu
A nie da sie tak zbadac zeby bylo na Tuska?
niewiem
3 lata temu
a moze po prostu wraz z przesuwajacym sie lodem lub woda dotarly w to miejsce
MW
3 lata temu
No co? Wypadli z motorówki. Zdarza się.
george
3 lata temu
Gdzie tu sensacja ????????????????????
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić