Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus. "Niemoralne" zachowanie Chińczyków z Rosji

179
Podziel się:

Zhang Hanhui zabrał głos na temat Chińczyków, którzy zdecydowali się na powrót z Rosji do ojczyzny. Ambasador skrytykował ich postępowanie i oskarżył o odpowiedzialność za nowe przypadki zarażeń w kraju.

Koronawirus. "Niemoralne" zachowanie Chińczyków z Rosji
(Getty Images, Siergiej Bobylew)

W Rosji doszło do 36 793 zachorowań na COVID-19, z czego do 4785 w ciągu ostatniej doby. Władimir Putin oficjalnie przyznał, że sytuacja w kraju stała się poważna, a pracownicy służb medycznych mają trudności z udzieleniem pomocy wszystkim zarażonym. Z kolei władze Chin ogłosiły, że pandemia dobiegła już końca, a wszystkie kolejne przypadki dotyczą osób powracających zza granicy.

Zhang Hanhui o Chińczykach powracających do ojczyzny z Rosji

Zhang Hanhui jest ambasadorem Chin w Rosji. Zdaniem dyplomaty Chińczycy, decydujący się wyjechać do domu, narażają współobywateli na niebezpieczeństwo Jego wystąpienie było reakcją na doniesienia, że ostatnie przypadki COVID-19 zdiagnozowano u osób, które wcześniej przebywały w Moskwie.

Ambasador podkreślił, że tylko część z chorych zaraziła się koronawirusem w Moskwie. Do większości kontaktów z chorymi na COVID-19 doszło już w trakcie podróży. Zhang Hanhui odniósł się również do doniesień, że Chińczycy zostali zmuszeni do wyjazdu przez władze Rosji. Jak podaje "CGTN" wyraził obawę, że podobne zarzuty zaszkodzą relacjom obu państw, a także stanowią próbę ucieczki od odpowiedzialności za swoje "niemoralne" zachowanie.

Zhang Hanhui wyraził przekonanie, że szczyt pandemii nastąpi w Rosji w maju. Uważa, że władzom uda się uchronić kraj przed kryzysem, jaki dotknął Włochy i Stany Zjednoczone. W ramach wsparcia Chiny przysłały do Moskwy zespół złożony z dziesięciorga ekspertów, którzy zabrali ze sobą środki medyczne i odzież ochronną.

Zobacz także: Zobacz też: Apel rosyjskiego patriarchy. "Zostańcie w domu"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić