Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Pakistan. Pedofile będą publicznie wieszani?

197

Parlament Pakistanu przyjął w piątek 7 lutego nową rezolucję. To reakcja na rosnącą liczbę przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci. Pomysł został poparty przez większość polityków zasiadających w parlamencie Pakistanu.

Pakistan. Pedofile będą publicznie wieszani?
(iStock.com, Yana Tichonowa)

Kara śmierci jest dozwolona w Pakistanie. Jednak jak podaje "Daily Mail", wszystkie wyroki są wykonywane w więzieniach. Ta sytuacja może ulec zmianie.

W ostatnich latach w Pakistanie doszło do nagłośnienia problemu wykorzystywania dzieci. Napaści na tle seksualnym coraz częściej wywołują poruszenie w społeczeństwie, które regularnie demonstruje i domaga się wprowadzenia zmian w prawie.

Na opinię publiczną miał wpływ skandal z 2015 roku. Władze miasta Kasur we wschodnim Pakistanie odkryły istnienie siatki pedofilskiej. Jej członkowie dopuścili się przestępstw na 280 dzieciach, nagrywali ofiary, a później szantażowali rodziców, że upublicznią materiały wideo.

Zobacz także: Zobacz też: Miasto uprowadzonych dzieci

Kto zaproponował publiczne egzekucje pedofilów?

Shireen Mazari, pakistański minister praw człowieka, zaprzeczył, aby inicjatywa wyszła od rządu. Jej autorami mieli być członkowie różnych partii politycznych. Jak podkreślił Mazari, sam pozostaje przeciwny takiemu rozwiązaniu.

Rezolucja w sprawie publicznych obwieszczeń dotyczyła różnych partii i nie była decyzją sponsorowaną przez rząd, ale indywidualnym aktem. Wielu z nas jest temu przeciwnych – nasz MOHR (ministerstwo praw człowieka – przyp.red.) jest temu przeciwny – napisał Shireen Mazari na Twitterze.

Do grona zwolenników należy Ali Muhammad Khan, minister spraw parlamentarnych Pakistanu. Polityk argumentuje, że zabójcy i gwałciciele dzieci powinni być publicznie wieszani, ponieważ takie działanie byłoby zgodne z zasadami Koranu. Jednak Omar Waraich, przedstawiciel Amnesty International ds. Azji Południowej, uważa, że nie zmniejszy ono przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci.

Pakistan powinien dążyć do zniesienia tego okrutnego reliktu przeszłości, nie rozszerzając jego zastosowania. Ustawodawcy w Pakistanie muszą przyjrzeć się faktom – nigdzie na świecie nie ma dowodów, że kara śmierci odstrasza przestępstwa bardziej niż więzienie, a przerażający spektakl publicznych egzekucji nie zadziała inaczej – wyjaśnił Waraich w rozmowie z "Daily Mail".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić