Łukasz Michalik
Łukasz Michalik| 

Skorupiak z Rowu Mariańskiego. Przerażające odkrycie badaczy

66

Najgłębszy rów oceaniczny na naszej planecie wydaje się miejscem, w którym wpływ cywilizacji jest minimalny. Najnowsze badania pokazując, że taki pogląd nie jest prawdziwy. Odkryty w głębinach skorupiak jest tego smutnym dowodem.

Skorupiak z Rowu Mariańskiego. Przerażające odkrycie badaczy
(Youtube.com, eurythenes_plasticus.jpg)

Eurythenes plasticus. Tak nazwano skorupiaka odkrytego w 2014 roku w Rowie Mariańskim. Nazwa zwierzęcia jest nieprzypadkowa. W jego 5-centymetrowym ciele naukowcy odnaleźli niepokojący przykład wpływu cywilizacji na naturę – mikrowłókna z tworzywa sztucznego.

Analiza odnalezionego tworzywa pozwoliła stwierdzić, że jest to tereftlan etylenu, czyli tworzywo PET, używane powszechnie w przemyśle. Kierownik misji badawczej, która odkryła skorupiaka, Alan Jamieson, podkreślił symboliczną wymowę nazwy nowego zwierzęcia.

Skorupiak jak ostrzeżenie

Chcieliśmy nadać silny sygnał ostrzegawczy przed zaśmiecaniem mórz i oceanów oraz uświadomić wszystkim, że musimy pilnie uczynić coś przeciwko zmasowanemu zalewaniu nas falą plastikowych odpadów – tłumaczy.

Nie jest to odosobnione stanowisko. Opinię podziela min. dyrektor Centrum WWF ds. Ochrony Morza, Heike Vesper, która podkreśla, ze plastik znajduje się również w pitej przez ludzi wodzie i we wdychanym przez nas powietrzu.

Zobacz także: Zobacz też: Grzyby w Czarnobylu. Wykazują niezwykłe właściwości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić