Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

Wyłowili rekina z 300 zębami. "To prehistoryczna bestia"

66

Portugalscy rybacy złapali w sieci niezwykle rzadką rybę u południowych wybrzeży kraju.

Wyłowili rekina z 300 zębami. "To prehistoryczna bestia"
(Wikimedia Commons CC BY)

Odkryte u brzegów Algarve zwierzę jest blisko spokrewnione z gatunkami żyjącymi przed milionami lat. Szacuje się, że historia płaszczaka (Chlamydoselachus anguineus), bo tak brzmi polska nazwa tego rekina - węża, zaczęła się blisko 80 milionów lat temu, gdy po Ziemi chodziły jeszcze dinozaury. Właśnie z tamtych czasów pochodzą najstarsze ślady jego bytowania.

Ta "żywa skamielina" jest bardzo słabo zbadana. Złapać ją bardzo trudno, bo żyje na głębokości od 120 do 1500 metrów w głębiach atlantyckich oraz u wybrzeży Australii, Japonii i Nowej Zelandii. Rybacy, gdy na nią trafią, dość rzadko oddają ją naukowcom do zbadania - zauważa BBC.

Tym razem groźnie wyglądająca ryba trafiła do laboratorium Narodowego Instytutu ds. Morza i Atmosfery (IPMA). Ustalono tam, że złapany rekin to samiec o długości 1,5 metra. Rybacy wyłowili go z głębokości 700 metrów na wysokości kurortu Portimao.

Zobacz także: Zobacz również: Odkryto nowy gatunek dinozaura

Nazwa ryby, płaszczak, pochodzi od specyficznego uzębienia rekina. Płaskie ułożenie pozwala mu chwytać kalmary, ryby, a w przymuszona głodem nawet inne rekiny. Budową ciała rekin przypomina węża. Możliwe, że to właśnie ta ryba swoimi zwinnymi ruchami zainspirowała morskie opowieści o wężach morskich.

Wśród żywych skamielin znajdziemy głównie rośliny i bezkręgowce. Gdy chodzi o bardziej rozwinięte organizmy, to oprócz rekinów po naszej planecie od milionów lat chodzą niektóre gatunki żółwi, krokodyli oraz dziobaki.

Zobacz także: Zobacz także: Rekin wpłynął do klatki z nurkiem

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić