ZHP: harcerstwo w Polsce ma 100 lat. Dzień Myśli Braterskiej

12

Dzień Myśli Braterskiej to najważniejsze święto harcerzy nie tylko z ZHP, ale także na całym świecie. Obchodzone jest 22 lutego.

ZHP: harcerstwo w Polsce ma 100 lat. Dzień Myśli Braterskiej
(PAP, Bartłomiej Zborowski)

Dlaczego akurat ta data jest tak ważna dla harcerstwa? 22 lutego 1857 roku urodził się twórca ruchu skautingowego, sir Robert Baden-Powell. Co ciekawe, jego żona Olave przyszła na świat także 22 lutego, jednak 32 lata później.

Dzień Myśli Braterskiej ma jednoczyć harcerzy na całym świecie. Niesie przesłanie, że niezależnie od koloru skóry, kraju pochodzenia czy wieku, skauci są dla siebie braćmi.

Święto ustanowiono w 1926 roku. Początkowo dotyczyło jedynie dziewcząt w ruchu skautingowym, potem objęło również chłopców. Tego dnia organizowane są uroczyste zbiórki, akcje charytatywne, czasami gry terenowe.

ZHP powstało w 1918 w wyniku zjednoczenia różnych ruchów tego typu. Polscy harcerze świętują zatem 100-lecie największej organizacji tego typu w naszym kraju. W 1980 roku do ZHP należało nawet 3 miliony osób.

Ruchy skautingowe różnią się w zależności od kraju. ZHP u zarania działalności kładł duży nacisk na kwestie niepodległościowe. Potocznie skautów nazywa się harcerzami, choć często poszczególne organizacje sytuują się daleko od siebie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić