o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
KRO
|

Budują gazociąg do Polski. Niezwykłe odkrycie. Ma tysiące lat

59
Podziel się

Budowa Baltic Pipe, czyli gazociągu łączącym Polskę i Danię, wkracza w decydującą fazę. Na terenie prac odnaleziono kilka cennych okazów archeologicznych nawet sprzed 3000 lat.

Budują gazociąg do Polski. Niezwykłe odkrycie. Ma tysiące lat
Gazociąg Baltic Pipe jest już kładziony na dnie Bałtyku. Podmorski odcinek będzie miał 275 km długości (Fot: Energinet/Maria Tuxen Hedegaard) (Energinet/Maria Tuxen Hedegaard)
bEKWUUjp

Baltic Pipe połączy Polskę z Danią. Długość ułożonej rury przekroczyła 200 km, a cała trasa od wybrzeży polskich po duńską wyspę Zelandia ma mieć 275 km. Gaz ma popłynąć rurociągiem już w przyszłym roku.

Prace nad gazociągiem to atrakcja dla archeologów. Duńczycy już odkryli po swojej stronie ślady osadnictwa z czasów epoki żelaza. Jak podaje portal BiznesAlert.pl, w 2020 roku na wyspie Fionii w Danii odkryto łącznie 14 lokalizacji osadnictwa.

Najstarszy duński okaz ma przynajmniej 2000 lat. Na tyle szacuje się wiek przedmiotów odnalezionych na wyspie. Niecały kilometr na wschód od miejsca prac naukowy odkryli pozostałości osady z epoki żelaza.

bEKWUUjr
Zobacz także: Zrywane kontrakty i drożyzna. Bolączki budowy dróg w Polsce

Duńczycy odkryli m.in. miejsce produkcji żelaza z przedrzymskiej epoki żelaza, a także domy, ogrodzenia i studnie z tamtego okresu. O odkryciach opowiedział portalowi BiznesAlert.pl Jesper Hansen, główny archeolog Muzeum w Odense.

bEKWUUjx
W Viby tuż obok kościoła wydobyliśmy obiekty z późnogermańskiej epoki żelaza, ślady obecności wikingów i średniowiecznej wioski. Znaleźliśmy tam ślady domostw, w tym chat przeznaczanych do tkactwa i innych rzemiosł oraz zwykłe wiejskie zabudowania rolnicze i mieszkalne - wyjaśnił Jesper Hansen.

Największe emocje archeologów wzbudził jednak dobrze zachowany miecz. Szacuje się, że pochodzi on z epoki brązu, a zatem sprzed około 3000 lat. Główny archeolog Muzeum w Odense opowiada, że w dobrym stanie zachowała się rękojeść z drewna i rogu.

Również w Polsce trwają prace archeologiczne na terenie prac nad Baltic Pipe. W naszym kraju utworzono ponad 177 stanowisk archeologicznych. O szczegółach będzie można mówić po zakończeniu prac - poinformowała BiznesAlert.pl firma Gaz-System, odpowiadająca za inwestycję po polskiej stronie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKWUUjS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(59)
Narew
2 miesiące temu
murzynskich kości tam nie było ani arabskich kości ,dziwne
Sulwekmówipra...
3 miesiące temu
No cóż w artykule o archeologi a wszyscy widzą gaz i ceny za ten trujący składnik natury. Być może nikt nie czyta tutaj artykułów o archeologi kto się na niej zna bynajmniej ma jakieś pojęcie. Czy ja się znam ? Nie nie znam ale lubię czytać o archeologi bardziej niż o pieniądzach. A czy 3000 lat temu była rękojeści z drewna i rogu ? Nie wiem ale chyba tak jeśli piszą że takowy znaleźli a datowaniem węglowe na to wskazuje. Nie mniej się cieszę że dbają o historię i pilnują dziedzictwa. Ps przepraszam za błędy piszę na telefonie który nieraz sam przekreca słowa a nie mam okularów żeby dojrzeć tak małe literki więc proszę bez głupich dopisów pozdrawiam
WWw
3 miesiące temu
Rekojęść z drewna i rogu w 1 mieczu. Ciekawe w głupocie. Chyba że to hybryda wynaleziona już 3 tys lat temu i się nie przyjęła.
bEKWUUjT
ip123
3 miesiące temu
Porôwnamy ceny usługi na sprzedaż gazu w gazociągu niemieckim i polskim...
Tudor
3 miesiące temu
...tacy zaradni ludzie jak Niemcy jakoś nie chcą "tańszego " gazu od Norwegów, a mają bliżej. Coś z nimi nie tak?
Patreze
3 miesiące temu
Jak będzie tańszy to możecie podpowiedzieć jak gaz podłącza się do płyty indukcyjnej i gniazdka?
Oczekujacy
3 miesiące temu
Jakoś nikt nie chce zająć się wyjaśnieniem merytorycznie łamaniem Konstytucji ,myślałem że zacznie się na ten temat burzliwa konkretna dyskusja a tu cisza
prootesty
3 miesiące temu
i anisłowa o protestech w katowicach we francji myslcie jedna wielka manipulacja
Franek
3 miesiące temu
Lubię posłuchać taśm z Sowy bo tam przy ośmiorniczkach ferajna wyjaśniła do czego nadaje się obywatel - do pracy za 5 zł/godzinę .
Irek
3 miesiące temu
No karierowicze przyjechali na urlop ze zmywaków i rzeźni od sasiadów i zasiedli do komentowania wszystkiego w interniecie .
Oczekujacy
3 miesiące temu
Do tych intelektualistów którzy wyjaśnią wszem i wobec które Artykuły ,paragrafy ,punkty i podpunkty zawarte w Konstytucji są łamane i nie są przestrzegane tylko merytotycznie bez mielenia ozorem na okrągło .Bolek nosi koszulkę z napisem Konstytucja ten facet po zawodowce może też tego nie wiedzieć ale mądrale komentując wszystko zapewne to wyjaśnią Czekamy !!!!
Piort
3 miesiące temu
Jaki intelekt takie komentarze nic dodać nic ująć
Piort
3 miesiące temu
Jaki intelekt takie komentarze nic dodać nic ująć
bEKWUUjL
waldi
3 miesiące temu
jakby kaczor nie troszczył się tak idiotycznie o Ukraińców i nie zapomniał jakiego narodu jest Prezydenetem to juz byśmy mieli podciagnietą nitke gazociagu nostrim 2 i mieli duzo tańszy gaz . A tak Norweski drogi a przyjdzie jeszcze nam kupować Rosyjski od Niemców z dużą prowizją dla Niemców . Absens carens- Kaczyński wolał wypoczywać nad Bałtykiem niż brać udział w rozmowach . Nigdy wiecej takich prezydentów
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić