Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
CHE
|

Dlaczego Polacy piją? Psycholog mówi, jaka jest najczęstsza odpowiedź

35
Podziel się:

Alkohol to sposób Polaków na poprawę nastroju - twierdzą specjaliści. Tylko w zeszłym roku na jednego mieszkańca naszego kraju przypadało średnio 11,7 litra czystego alkoholu etylowego. Negatywny trend widać także na przykładzie statystyk drogowych.

Dlaczego Polacy piją? Psycholog mówi, jaka jest najczęstsza odpowiedź
Polacy sięgają po alkohol częściej niż większość europejskich nacji (East News, Marek BAZAK)

Jest źle, ale inni piją więcej

Jeśli przyjrzymy się statystykom, okaże się, że Polacy nie znajdują się wcale w europejskiej czołówce pod względem średniego spożycia alkoholu na jednego mieszkańca. Zdecydowanie więcej od nas piją m.in. w Czechach (15 l), na Łotwie (13,2 l) czy w Estonii (12,5 l). Nie znaczy to jednak, że problemu nie ma.

Średnia europejska wynosi 10,1 l spożycia na mieszkańca. Okazuje się więc, że przebijamy średnią o 1,5 litra. Jak przekonują eksperci, Polacy mają bardzo osobliwe podejście do alkoholu i traktują go jako sposób na polepszenie humoru.

- Jesteśmy społeczeństwem, które faktycznie ma problem z alkoholem. Powinno się podnieść jego cenę, ponieważ to bezpośrednio wpłynie na spadek jego konsumpcji - tłumaczy agencji Newseria Biznes dr Mateusz Grzesiak, wykładowca i psycholog.
Zobacz także: Sztuczne barwniki w mięsie i słodyczach mogą powodować raka jelit. Badania naukowców z USA

Zdaniem eksperta Polacy powinni też "terapeutycznie zaadresować swoje frustracje" i dysfunkcje emocjonalne, ponieważ historycznie od zawsze "topimy je" w alkoholu.

Mamy niski poziom świadomości społecznej w zakresie inteligencji emocjonalnej i tego, jak zarządzać rzeczami, z którymi sobie nie radzimy - dodaje ekspert.

Smutne dane

Analizy OECD wskazują, że na jednego Polaka rocznie przypada średnio 11,7 l czystego alkoholu. To odpowiada mniej więcej 2,4 butelki wina lub 4,5 litra piwa tygodniowo. Co najmniej raz w miesiącu upija się 35 proc. dorosłych.

Niestety, równie przygnębiające okazują się dane z polskich dróg. Statystyki Komendy Głównej Policji pokazują, że w 2020 roku uczestnicy ruchu (kierowcy, piesi, rowerzyści) będący pod wpływem alkoholu spowodowali 2015 wypadków, w których zginęło 271 osób.

Jednocześnie najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami, którzy doprowadzili do 1656 wypadków (zginęło 216 osób). W porównaniu do 2019 roku nastąpił wzrost: liczba wypadków wzrosła o 0,1 proc., a liczba zabitych - aż o 12,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
efe
6 miesięcy temu
Polacy piją, żeby zapomnieć ze muszą pić.
Bolek
6 miesięcy temu
Skąd wzięło się tylu "mędrców" widzących w alkoholu samo zło? Nie dostrzegają, że to nie alkohol jest główną przyczyną tragedii na drogach. Usprawiedliwiają więc swoje niebezpieczne i agresywne zachowania - jazda na zderzaku, przekraczanie szybkości, rozmowa przez telefon itd. To już społeczne potępienie - może nawet mocniejsze niż potępienie gwałcicieli. A osobie, którą posądza się o spożycie, nie udziela się pomocy - choćby trzy dni musiała leżeć na mrozie. Jednocześnie Ci bardziej "postępowi mędrcy" domagają się legalizacji miękkich narkotyków. Jak to nazwać?
Dejw
6 miesięcy temu
Alkohol pić to trzeba umieć! Podobnie jest z samochodem nie kazdy umie jezdzic! Ktoś kto pije alkohol często lub regularnie ma problem!
gosc
6 miesięcy temu
Bo nic lepszego nie ma jak alkochol..
Prawda
6 miesięcy temu
Alkoholizm to plaga ludzkości na całym świecie, to "<środek" na wszystkie problemy, jakie dotykają ludzi. Alkoholizm dotyka przede wszystkim ludzi słabych psychicznie. Zamiast chwytać byka za rogi i radzić sobie z problemami, psycholak zalewa robaka alkoholem i jeszcze bardziej pogrąża swój problem. A ci co piją tylko dla kurażu, też są uzależnieni od alkoholu i tak w kółku. Lepiej żyć bezmyślnie i pogłębiać swoje problemy, niż trzeźwo patrzeć na życie i walczyć z przeciwnościami losu dla własnego dobra.
karol
6 miesięcy temu
mężczyźni piją bo ich żony jak się z nimi żenili nie miały cnoty . Czują się rogaczami i ze wstydu piją
Lok
6 miesięcy temu
Piją bo lubią
kloss88
6 miesięcy temu
Ze szczescia pija ze maja taki wspanialy rzad i ojca z Torunia ktory nad tym rzadem czowa
qqrq
6 miesięcy temu
w tym grajdole życie na trzeźwo jest niemożliwe, a zwłaszcza po 2015 roku
Jet
6 miesięcy temu
Od Polaków to się odczep dziennikarzyno. Ty to może masz niską świadomość ale reszta społeczeństwa nie.
Mike
6 miesięcy temu
Ludzie piją, palą i tankują samochody, żeby łatać budżet tego biednego kraju – akcyza ~50%. Tak na poważnie, każde podnoszenie cen powiększa jedynie szarą strefę, nie tylko u nas. Kiedy podawane są dane typu: Polacy palą mniej papierosów, w praktyce oznacza, że kupują mniej wyrobów z akcyzą. Większości nie stać na to, żeby "mieć coś więcej" niż opłacone rachunki, czyli życie od pierwszego do pierwszego. To mega smutne. Mamy zasuwać za miskę ryżu, a potem grzecznie się zawijać i nie obciążać "systemu" emerytalnego – taka jest linia parti. Niech ludzie zaczną dostawać godne wynagrodzenia, utrzymajcie taki stan (przynajmniej) przez dekadę, a wtedy można wrócić do tematu
🍷🍻🍸🍹🍾
6 miesięcy temu
Polacy pija, bo na trzeźwo nie idzie żyć w tym kraju.
Kolo
6 miesięcy temu
Polacy dużo piją hehe dawno się tak nie uśmiałem pojedź do Finlandii ci to dopiero garują
ASE
6 miesięcy temu
U nas w Polsce alkoholicy uważają się za przykładowych obywateli z tekstami" Co za chłop co nie pije"
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić