Dlaczego Polacy piją? Psycholog mówi, jaka jest najczęstsza odpowiedź

54

Alkohol to sposób Polaków na poprawę nastroju - twierdzą specjaliści. Tylko w zeszłym roku na jednego mieszkańca naszego kraju przypadało średnio 11,7 litra czystego alkoholu etylowego. Negatywny trend widać także na przykładzie statystyk drogowych.

Dlaczego Polacy piją? Psycholog mówi, jaka jest najczęstsza odpowiedź
Polacy sięgają po alkohol częściej niż większość europejskich nacji (East News, Marek BAZAK)

Jest źle, ale inni piją więcej

Jeśli przyjrzymy się statystykom, okaże się, że Polacy nie znajdują się wcale w europejskiej czołówce pod względem średniego spożycia alkoholu na jednego mieszkańca. Zdecydowanie więcej od nas piją m.in. w Czechach (15 l), na Łotwie (13,2 l) czy w Estonii (12,5 l). Nie znaczy to jednak, że problemu nie ma.

Średnia europejska wynosi 10,1 l spożycia na mieszkańca. Okazuje się więc, że przebijamy średnią o 1,5 litra. Jak przekonują eksperci, Polacy mają bardzo osobliwe podejście do alkoholu i traktują go jako sposób na polepszenie humoru.

- Jesteśmy społeczeństwem, które faktycznie ma problem z alkoholem. Powinno się podnieść jego cenę, ponieważ to bezpośrednio wpłynie na spadek jego konsumpcji - tłumaczy agencji Newseria Biznes dr Mateusz Grzesiak, wykładowca i psycholog.
Zobacz także: Sztuczne barwniki w mięsie i słodyczach mogą powodować raka jelit. Badania naukowców z USA

Zdaniem eksperta Polacy powinni też "terapeutycznie zaadresować swoje frustracje" i dysfunkcje emocjonalne, ponieważ historycznie od zawsze "topimy je" w alkoholu.

Mamy niski poziom świadomości społecznej w zakresie inteligencji emocjonalnej i tego, jak zarządzać rzeczami, z którymi sobie nie radzimy - dodaje ekspert.

Smutne dane

Analizy OECD wskazują, że na jednego Polaka rocznie przypada średnio 11,7 l czystego alkoholu. To odpowiada mniej więcej 2,4 butelki wina lub 4,5 litra piwa tygodniowo. Co najmniej raz w miesiącu upija się 35 proc. dorosłych.

Niestety, równie przygnębiające okazują się dane z polskich dróg. Statystyki Komendy Głównej Policji pokazują, że w 2020 roku uczestnicy ruchu (kierowcy, piesi, rowerzyści) będący pod wpływem alkoholu spowodowali 2015 wypadków, w których zginęło 271 osób.

Jednocześnie najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami, którzy doprowadzili do 1656 wypadków (zginęło 216 osób). W porównaniu do 2019 roku nastąpił wzrost: liczba wypadków wzrosła o 0,1 proc., a liczba zabitych - aż o 12,5 proc.

Autor: CHE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić