Zakaz handlu to fikcja. Te zdjęcia wykonano w dużym markecie w Polsce

22

Przybywa supermarketów, które stają się "placówkami pocztowymi". Dzięki temu mogą legalnie przyjmować klientów również w niehandlowe niedziele. Związkowcy z NSZZ "Solidarność" zapowiadają, że przyjrzą się temu procederowi i poprawią dziurawą ustawę, która pozwala omijać prawo.

Zakaz handlu to fikcja. Te zdjęcia wykonano w dużym markecie w Polsce
Intermarche w Szprotawie będzie czynne w każdą niedzielę. (Archiwum prywatne)

Najnowszy z otwartych w niedziele sklepów Intermarche to placówka w Szprotawie. Jej właściciel ma umowę z InPostem – może nadawać i wydawać przesyłki rozsyłane przez tę właśnie firmę i przy okazji obsługiwać klientów sklepu. To już 15 sklep tej sieci, który przekształcił się w placówkę pocztową.

Kierownictwo sieci zwraca uwagę, że właściciele sklepów mają swobodę w podejmowaniu takich decyzji i że nie jest to naruszenie prawa. Otwieranie okienek pocztowych w sklepach wynika z zapotrzebowania na takie usługi mieszkańców.

Supermarkety Intermarche oraz stacje paliw pod tym samym szyldem prowadzą polscy niezależni przedsiębiorcy. Mają oni bezpośredni wpływ na politykę personalną, godziny otwarcia sklepu, a także zarządzanie swoim przedsiębiorstwem – powiedziała money.pl Eliza Orepiuk, dyrektor ds. komunikacji i informacji sieci Intermarche.
Zobacz także: Miażdżący sondaż WP. Andrzej Duda zaniepokojony? Rzecznik ucina dyskusję

Przybywa marketów z usługami pocztowymi

Intermarche nie jest jedyną siecią supermarketów, której sklepy korzystają ze statusu placówek pocztowych. Tą samą drogą idą też sklepy Prim. To marka obecna na Mazowszu, 60 jej punktów ma status placówki pocztowej i od listopada 2020 roku są otwarte w każdą niedzielę.

Wiele punktów pocztowych otwartych jest również w Żabkach. Mimo, że często placówki te odwiedzała Państwowa Inspekcja Pracy i skierowała do sądów 148 spraw o naruszanie przepisów prawa pracy, to finał był taki, że sądy w 148 przypadkach uznały franczyzobiorców za niewinnych.

Będzie nowelizacja ustawy?

Janusz Śniadek, były szef "Solidarności", obecnie poseł PiS mówi wprost, że omijanie przepisów jest oszustwem. Podkreśla, że nie jest tylko omijanie przepisów o handlu, ale może mieć też wpływ na przebieg pandemii. Poza tym jest to również oszukiwanie konkurencji.

Dodaje, że przyjrzy się sprawie i niewykluczona jest nowelizacja ustawy zakazującej handlu w niedziele. Zakaz handlu w niedziele wszedł w Polsce w życie 3 lata temu – w marcu 2018 roku. Od początku sieci handlowe i właściciele sklepów szukali możliwości obejścia ustawy. Okienko pocztowe to jeden z najpopularniejszch sposóbów obejścia prawa. 

Autor: KB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić