Na jakiej działce można postawić dom?

5

Wybór projektu domu lepiej zacząć od poznania warunków budowy na konkretnej działce. Może się bowiem okazać, że na posiadanym terenie nie można postawić budynku według wymarzonego projektu.

Na jakiej działce można postawić dom?
Wybór projektu domu lepiej zacząć od poznania warunków budowy na konkretnej działce (Getty Images)

Na jakiej działce można postawić dom?

Rozważanie na temat zakupu działki pod budowę domu powinno rozpocząć się od zdobycia informacji dotyczących samej działki. Warto dowiedzieć się, jakie wymagania stawia gmina i zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Z planu dowiemy się, co można, a czego nie wolno wybudować na danej powierzchni.

Jak sprawdzić co można wybudować na działce?

Plan zagospodarowania przestrzennego zawiera także informacje o dozwolonej wysokości budynku, jaką część działki można zabudować a ile trzeba przeznaczyć na roślinność, jaka ma być odległość domu od ulicy, a niekiedy również wskazuje kolor oraz kształt dachu.

W sytuacji, gdy dla danego terenu nie został jeszcze przygotowany plan zagospodarowania, niezbędne jest wystąpienie z prośbą o warunki zabudowy. Może o nie wnioskować każdy, a nie tylko posiadacz działki. Duży wpływ na wytyczne ma lokalna zabudowa, czyli sąsiedzkie domy i budynki. Po otrzymaniu tych informacji będzie wiadomo, co można budować.

Zobacz także: Zobacz też: Kiedyś marzenie każdego, a dziś? Działka wciąż kusi, dostępna tylko na rynku wtórnym

Działka 1000m2 – jaki dom?

W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i w warunkach zabudowy zostają określone minimalne wymiary nowo powstających i istniejących już działek. Wytyczne te są podobne dla większości z nich, mogą się ewentualnie różnić pod względem lokalizacji terenu.

Na miejskich terenach najczęściej znajdują się działki o mniejszej powierzchni, ponieważ są to rejony mocno zabudowane. W takiej lokalizacji pojawiają się działki o metrażu 300m2 – 1000m2.

Na terenach wiejskich działki zazwyczaj są większe – w granicach 1000m2 3000m2. Jeżeli na danej działce może być jedynie zabudowa zagrodowa, to wielkość działki została wyznaczona na minimum 5000m2. Działka budowlana pod miastem ma powierzchnię 1000m2 – 1500m2.

Gminy określają też niekiedy minimalną szerokość działki i na większości terenów wynosi ona 16 metrów. Jeśli mamy do czynienia z węższa działką, to należy się zapoznać z przepisami specjalnymi i poznać zasady wystąpienia o odstępstwo od warunków technicznych, które określają budowę obiektu i jego usytuowanie.

Przed dokonaniem wyboru projektu budynku dobrze jest sięgnąć po opinię projektanta. Po dokonaniu analizy będzie on w stanie powiedzieć, czy wybrany projekt będzie możliwy do realizacji na wybranym przez nas terenie.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić