Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Nawet 30 tys. zł kary. Rząd PiS kręci bat na protesty społeczne

158
Podziel się:

Polski rząd chce wprowadzić wyższe grzywny za wykroczenia. Nawet 30 tys. zł kary mogłoby grozić m.in. demonstrantom, którzy weszli na jezdnię. Według Rzecznika Praw Obywatelskim, który właśnie przedstawił swoją opinię marszałek Sejmu Elżbiecie Witek, nowe prawo może stać się narzędziem do walki z protestami społecznymi.

Nawet 30 tys. zł kary. Rząd PiS kręci bat na protesty społeczne
Jeśli zmiany wejdą w życie, wysokość kary grzywny wzrośnie do nawet 30 tys. zł. RPO mówi, że nowe przepisy mogą się stać narzędziem do walki z protestami społecznymi (Getty Images)

Rząd zaproponował niedawno projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie ruchu drogowym, w tym nowelizację art. 1 § 1 Kodeksu wykroczeń. Po zmianie za wykroczenia drogowe można byłoby orzekać grzywny w wysokości nawet piętnastokrotności średniego miesięcznego dochodu.

Rząd chce podwyższyć grzywny za wykroczenia

Obecnie przepis ten brzmi: "Odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 zł lub nagany". Nowelizacja ma polegać na dopisaniu słów "chyba że niniejsza ustawa stanowi inaczej".

Zmiana wprowadziłaby otwartą definicję wykroczenia i pozwoliłaby na przypisywanie odpowiedzialności za wykroczenie nawet osobom, które popełniły czyny niebędące społecznie szkodliwe. Umożliwiłoby to karanie za zachowania, które dotychczas nie mogły być kwalifikowane jako czyn zabroniony.

RPO: "Narzędzie walki z przejawami aktywizmu społecznego i protestami"

W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka projekt rządowy budzi zastrzeżenia z perspektywy praw i wolności obywatelskich. RPO przestawił swoją opinię na jego temat marszałek Sejmu Elżbiecie Witek.

Już sam jego tytuł ma na celu zakamuflowanie poważnych zmian w prawie wykroczeń, zwłaszcza zmianę ustawowej definicji wykroczenia oraz bardzo drastyczne podniesienie sankcji za nie - stwierdził RPO.
Dodanie tych słów to zaprzeczenie podstawowych zasad gwarancyjnych, które nauka prawa karnego wypracowała przez ostatnie dwa stulecia. Zmiana ta jest całkowicie nieuzasadniona - czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Projekt przewiduje znaczące zwiększenie sankcji za niektóre wykroczenia drogowe. W przypadku niektórych wykroczeń dolna granica grzywny zwiększyłaby się 100-krotnie, a górna granica - 10-krotnie. Po zmianie maksymalna wysokość grzywny grożąca za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji ma wynosić aż 30 tys. zł.

Już obecne grzywny przekraczają zasadniczą granicę 5000 zł, co jest przedmiotem krytyki w doktrynie prawa. Wskazuje się, że wyższa grzywna jest karą właściwą raczej przestępstwom niż wykroczeniom. A wysokość możliwej grzywny nie może pozostawać w oderwaniu od przeciętnych możliwości zarobkowych obywateli Polski - dodaje Wiącek.

RPO wyraził zaniepokojenie, że wysokie grzywny, tym te nakładane w postępowaniu mandatowym, będą stosowane przez państwo jako narzędzie walki z przejawami aktywizmu społecznego i protestami. Po zmianie bowiem w przypadku demonstracji polegających np. na wejściu na jezdnię z transparentami możliwe będzie wymierzenie grzywny do 30 tys.

Będzie to mogło zostać wykorzystane jako narzędzie zniechęcania do korzystania z konstytucyjnego prawa do pokojowych zgromadzeń (zwłaszcza zgromadzeń spontanicznych) i wyrażania sprzeciwu - uważa RPO.

Jak podsumował Marcin Wiącek, ewentualne zmiany w ustawie powinny uwzględniać aktualne możliwości dochodowe dużej części społeczeństwa, powinny też zostać poprzedzone szerokimi konsultacjami ze środowiskiem naukowym i samorządami zawodów prawniczych.

Zobacz także: Stan wyjątkowy. Bartomiej Sienkiewicz ma teorię. Zwraca uwagę na szczegół
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(158)
Olo
rok temu
Nie będzie ich
afrykaner
rok temu
nie będzie można powiedzieć prawdy w tym głupim kraju.
Drwal
rok temu
I oto chodzi - wezmą was za mordy bo tak im się podoba. Pogniewali się na gaz z Rosji po 270 USD i teraz trzeba zapłacić 1000 a kto będzie płacił - WY czyli MY. Prąd do góry wacha do góry woda do góry gaz do góry żarcie do góry a co staniało Staniało - ŻYCIE - zaszczep się i umieraj. Tak wyglądały KOLONIE w XVIII WIEKU. Tak się żyje w koloni polska. TO NIE O TAKĄ POLSKĘ WALCZY
Arturo
rok temu
Gdy Pan Bóg chce kogos ukarac odbiera mu rozum, kreca bat na wlasny tylek, a PO z takiego narzedzia skorzysta z rozkosza jak przypuszczam. Bylem wyborca PiS ale juz nie bede wcale glosowal, chyba ze tylko na bezpartyjnych jezeli bedzie taka mozliwosc bo do Sejmu czy PE nie ma.
Mat
rok temu
Każdy bat ma dwa końce. Ludzie są już przebudzeni także taki ,,bat,, powiększy falę demonstracji i może to być jedna fala. Ludzie widzą co dziej sie w Australii, Francji i są na maksa wku...ni.
POLKA
rok temu
To wszystko bylo do przewidzenia juz wtedy kiedy sady obsadzali swoimi ludzmi,nie jestem jasnowidzem ale potrafie samodzielnie myslec wyciagac wnioski,polacy to wiekszosc ludzi niedouczonych.kraj w ktorym zyja nic ich nie obchodzi tylko kasa i czy uda sie cos niecos ukrasc.POLSKI PATRIOTYZM zenada
Jana
rok temu
Ten rząd , to nie rząd , bo ciągle walczy z narodem wymyślanymi karami. Jeszcze im mało kasy co miesiąc wpływa do kieszeni z narodu pracującego w wypocinach. Koniecznie chce wprowadzać reżim płynący z USA, ale nie znają prawdy. Ucisk, wymyślne rozporządzenia nijak się mają do praw człowieka od wieków nadane; wolność , równość i braterstwo. Mam wrażenie , że panuje chciwy rząd i łasy na kasę, który nie ma nic wspólnego dla dobra narodu polskiego.
Hehehe
rok temu
Tusk miał lepsze metody , gumowe kule ...
Rapa
rok temu
Nie wiem kto tego Witka wybrał na marszałka, ale jak niejeden Polak widzi to ten rząd już zaczyna przeginać i chyba sam na siebie kręci należny bat. Mądry rząd wie, że władza nie jest wieczna a głupi idzie w zaparte.
polak
rok temu
nie powinien rząd prowokować. to rządzący mają bać się Suwerena - nigdy odwrotnie !
Witek bezpraw...
rok temu
Witek została uznana przez Polaków za osobą niegodną pełnienia jakiejkolwiek funkcji publicznej. Została wezwana do odejścia z sejmu. Nie zareagowała, co oznacza, że niema prawa do działania.
Oburzony
rok temu
Gdzie jest 100 ton złota Ja się pytam.
Polak
rok temu
Kolejnych wyborów nie wygrają, to jest ich koniec panowania.
!!!!
rok temu
Obowiazkiem Polaków jest walczyc z OKUPACJĄ pisowska
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić