aktualizacja 

ZUS zabiera pieniądze za L4. Ukarano ponad 10 tys. osób

289

Ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że wiele osób na zwolnieniu lekarskim ma "lepsze rzeczy do roboty", niż siedzenie w domu i wracanie do zdrowia. ZUS-owi wystarczyły kontrole w samym województwie kujawsko-pomorskim, aby przekonać się, że 656 osób oszukało urzędników. Teraz muszą zwrócić niemal 500 tys. zł.

ZUS zabiera pieniądze za L4. Ukarano ponad 10 tys. osób
Polacy często L4 spędzają inaczej, niż powinni (unsplash, Zohre Nemati)

Polacy na L4 nie chorują? Tysiące kontroli ZUS-u

Tylko w pierwszym półroczu 2022 roku pracownicy z dwóch oddziałów ZUS-u w województwie kujawsko-pomorskim przeprowadzili ponad 17 tys. kontroli osób, które przebywały oficjalnie na zwolnieniu lekarskim.

W następstwie zakwestionowali świadczenia chorobowe na kwotę 464,7 tys. złotych. Taką kwotę, w wyniku kontroli, musi zwrócić 656 osób, które podczas choroby nie stosowały się do zaleceń lekarza - mówi rzeczniczka ZUS-u w regionie Krystyna Michałek, cytowana przez portal TOK FM.

Na zwolnieniu i... na koncercie

Istnieje cała lista przewinień Polaków, którzy oficjalnie przebywali na L4. Wybranie się do znajomych czy rodziny to tylko lżejsze z nich.

Fizjoterapeuta z małym palcem w ortezie, po naderwaniu więzadła, rehabilitował pacjentki. Inny mieszkaniec regionu wyjechał za granicę w celu świadczenia pracy na rzecz pracodawcy zagranicznego. Kolejny naprawiał samochody w warsztacie samochodowym swojego ojca. Niektórzy też, zamiast się leczyć, brali udział w różnych imprezach, jak wesela czy koncerty. Zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia lekarskiego stracił również ubezpieczony, który w czasie zwolnienia brał udział w szkoleniu i odbywał loty samolotem - opisuje Krystyna Michałek w rozmowie z TOK FM.

Niższe świadczenia przysługują także tym, którym skończył się tytuł do ubezpieczenia. Zasiłek chorobowy nie może być wówczas wyższy niż przeciętne wynagrodzenie krajowe. Tylko w Kujawsko-Pomorskiem z tego tytułu obniżono wypłaty o 3,7 mln zł.

W całym kraju w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ZUS przeprowadził ponad 200 tys. kontroli osób, wobec których orzeczono czasową niezdolność do pracy. Wstrzymano wypłaty świadczeń dla 10,6 tys. osób na kwotę 9 mln zł.

Tego lepiej nie robić na L4

W momencie, kiedy lekarz wystawia nam zwolnienie, informacja na ten temat od razu ląduje w ogólnopolskim systemie i jest widoczna dla naszego pracodawcy.

Według przepisów, w czasie zwolnienia nie powinniśmy wykonywać pracy zarobkowej bądź też "wykorzystywać zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem". Oznacza to choćby, że w przypadku zwolnienia tzw. leżącego, powinniśmy się powstrzymać od jakichkolwiek aktywności, które mogą pogorszyć nasz stan zdrowia.

Chory z kodem 2 (tzw. zwolnienie chodzące) może jednak podejmować zwykłe czynności dnia codziennego. W takim przypadku możliwe jest np. udanie się na krótki spacer lub do sklepu.

Jeśli okaże się, że nadużywaliśmy zwolnienia, to może się to dla nas skończyć nie tylko karą od ZUS-u, ale także rozwiązaniem umowy z pracodawcą.

Zobacz także: Upolitycznienie systemu emerytalnego. "Trzeba skończyć z rozdawnictwem"
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić