Szukasz pracy? Oto trzy najważniejsze pytania

7

Bonnie Dilber od dziewięciu lat pracuje jako kierowniczka ds. rekrutacji i doskonale wie, jak poprowadzić rozmowę rekrutacyjną. Niedawno podzieliła się kilkoma wskazówkami dla osób szukających nowej pracy.

Szukasz pracy? Oto trzy najważniejsze pytania
Rozmowa kwalifikacyjna (Pixabay)

W ostatnim czasie coraz więcej osób ma problem ze znalezieniem idealnej pracy. Na stanowiska jest po kilku lub kilkunastu kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami. Bonnie Dilber udzieliła kilku wskazówek, jak wyróżnić się na tle innych i zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak odpowiadać na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Dlatego, aby zaprezentować się w ten sposób, zapoznaj się z trzema pytaniami, które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej i na które powinieneś udzielić przemyślanej odpowiedzi - powiedziała Bonnie cytowana przez Business Insider.

Jeśli rekruter zada pytanie "Dlaczego odszedłeś z ostatniej pracy?" warto udzielić dobrze przemyślanej odpowiedzi. Czasami lepiej jest skłamać, żeby wypaść lepiej i nie wzbudzić podejrzeń rekrutera. Nie powinno się mówić negatywnie o poprzedni stanowisku i poprzedniej firmie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kołodziejczak w Medyce. "Rząd chce zostawić nas z problemem"

Potencjalny pracownik powinien powiedzieć, że szuka nowych doświadczeń lub chce sprawdzić się na innym stanowisku. "Sprawy układały się świetnie, ale chciałem podjąć więcej wyzwań"; "Odszedłem z uwagi na niezgodność z wartościami panującymi w firmie" - to odpowiedzi, które zawsze wybrzmią dobrze.

Nad pytaniem "Dlaczego chcesz dostać tę pracę?" również warto się zastanowić. Nie powinno się mówić jedynie o korzyściach dla siebie.

Jeśli koncentrujesz się wyłącznie na tym, co możesz uzyskać od firmy, na przykład na korzyściach związanych z wynagrodzeniem i elastycznością pracy zdalnej, firma może pomyśleć, że nie zależy ci wystarczająco na tej pracy lub firmie. Sprawiasz, że myślą, że kierujesz się tym, co jest dla ciebie wygodne - mówi Bonnie.

Odpowiedź powinna zatem mówić o korzyściach jakie firma może mieć z pracownika. Dobrze jest także podkreślić zalety pracodawcy. Można powiedzieć m.in. "Jestem podekscytowany potencjalnym wpływem produktów tworzonych przez firmę i naprawdę chcę być tego częścią".

Ostatnie pytanie, o którym mówi Bonnie to "Gdzie widzisz siebie w przyszłości?". Tutaj także lepiej nie mówić prawdy. Wiele osób idzie do nowych firm bez konkretnego planu na przyszłość. Pracodawca nie będzie na to patrzył przychylnym okiem.

Na dzisiejszym, wysoce konkurencyjnym rynku pracy, firmy mają poczucie, że teraz mogą wybierać spośród wielu kandydatów, więc drobiazgi, takie jak brak pasji lub nieznajomość profilu działalności firmy, mogą być powodem, dla którego ktoś zostanie odrzucony w procesie rekrutacji - dodała Bonnie.
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić