Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Trwa protest. Ile zarabia ratownik medyczny? Podał konkretną kwotę

981
Podziel się:

1 września rozpoczął się protest ratowników medycznych. Walczą oni m.in. o wyższe wynagrodzenia i lepsze warunki pracy. O proteście oraz realiach pracy ratownika medycznego w Polsce opowiedział w rozmowie z o2.pl Ireneusz Szafraniec, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych. Zdradził, ile wynoszą zarobki ratowników medycznych.

Trwa protest. Ile zarabia ratownik medyczny? Podał konkretną kwotę
Protest ratowników medycznych (PAP, Mateusz Marek)

Ratownicy medyczni od 1 września organizują protesty w całej Polsce. Domagają się m.in. wyższych płac i lepszych warunków pracy. Ireneusz Szafraniec, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych oraz wykładowca w PWSZ w Nysie podkreślił w rozmowie z o2.pl, że protest ratowników nadal trwa. We wtorek odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielem Ministerstwa Zdrowia, a na czwartek zaplanowane jest następne.

Jeśli chodzi o zawody ochrony zdrowia, to podstawowym postulatem jest wzrost finansowania świadczeń medycznych o 30 procent, dobokaretek (czyli pieniędzy na utrzymanie pracy karetki przez 24 godzin - przyp. red.) o 80 proc. oraz nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. To są nasze wspólne postulaty. My jako ratownicy również domagamy się ustawy o zawodzie ratownika medycznego, ustawy o samorządzie zawodowym i dokończenia prac nad ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, bo to wszystko w pełni wyklarowałoby sytuację Państwowego Ratownictwa Medycznego w kraju. Bez tych trzech aktów prawnych zawód ratownika medycznego jest takim półprawnym, półmedycznym, niedocenianym i bardzo często poddawanym dyskusji zawodem - powiedział o2.pl Ireneusz Szafraniec.

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych zawarł z Ministerstwem Zdrowia porozumienie, które zakłada 30 proc. dodatku wyjazdowego. Jednak nasz rozmówca podkreślił, że ratownicy nie do końca ufają ministerstwu, że te pieniądze faktycznie do nich trafią.

Ja w pogotowiu ratunkowym pracuję ponad 30 lat, jestem pracownikiem, który zastanawia się nad swoją przyszłością. Mając 54 lata, należy myśleć, co będzie dalej. Praca wymaga od nas bardzo dużego wysiłku psychicznego, jak i fizycznego. Dlatego również domagamy się i upominamy się o zastanowienie nad ewentualną wcześniejszą emeryturą dla ratowników medycznych, ponieważ ratownik medyczny nie będzie w stanie pracować w pełni, wykonywać zaawansowanych czynności medycznych, mając powyżej 60 lat - powiedział Szafraniec.

Prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych zdradził, że większość pracodawców, czy dyrektorów nieoficjalnie popiera protest ratowników medycznych. Zdarzały się jednak incydenty, gdy uczestniczący w strajku ratownicy mieli z tego tytułu problemy.

Ciężko się zarządza zakładem, gdzie koszty utrzymania, płac, przerastają finanse, jakie są przekazywane. Dyrektorzy nieoficjalnie nas popierają, aczkolwiek pojedyncze sytuacje się zdarzały, gdy pracodawcy zwolnili trzech ratowników w Przemyślu, czy przenieśli jednego pracownika w Warszawie - powiedział.

Ile zarabiają ratownicy medyczni?

Ireneusz Szafraniec zdradził również, ile zarabiają ratownicy medyczni. Podkreślił, że przez to, iż płace są tak niskie, często muszą pracować na 2-3 etaty, aby utrzymać rodzinę.

Podstawowe zarobki ratowników medycznych wahają się od 3776 do ok. 4500 zł brutto. To są podstawowe płace na umowie o pracę. Jeśli chodzi o umowy kontraktowe, czyli cywilnoprawne, często ratownicy zarabiają od 35 do 50 zł na godzinę. Ale tutaj dochodzą koszty, które ratownik sam podejmuje, czyli koszty prowadzenia firmy, podatki, jak również szkolenia i zagwarantowanie sobie ubioru ratowniczego - powiedział.
Zgodnie z kodeksem pracy ratownik medyczny powinien pracować ok. 40 godzin w tygodniu, czyli ok. 160 godz. miesięcznie. Wiemy, że rekordziści pracują nawet 500 godzin. Oczywiście dotyczy to ratowników pracujących na umowie cywilnoprawnej, tam kodeks pracy nie zabrania tak dużej liczby godzin pracy. Natomiast ratownicy na umowach o pracę pracują w granicach ok. 200 godzin. Ale należy pamiętać, że każdy ratownik na umowie o pracę jest też dodatkowo gdzieś zatrudniony na umowie cywilnoprawnej i również wielu z nich dochodzi do granic nawet 500 godzin w miesiącu. Ratownik, żeby utrzymać rodzinę musi pracować na 2, a nawet 3 etatach, bo płace są zbyt niskie. Dodatkowo jest zbyt mała liczba ratowników, odchodzą oni z zawodu, przekwalifikują się na pielęgniarzy. Również coraz mniej studentów decyduje się na podjęcie studiów na kierunku ratownictwo medyczne - dodał.

Zobacz także: Czy protest ratowników zostanie zakończony? „Oburzenie w środowisku medycznym”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(981)
Taka prawda
5 miesięcy temu
Uzależnijmy wypłaty od podejścia do pacjenta i chęci niesienia pomocy. Niektórzy ratownicy nie zasługują bowiem na grosz podwyżki, inni powinni zarabiać pięć razy tyle. Katowickie pogotowie to lepiej bez komentarza zostawić, w szczególności ratowników...
Pielegrniarz6...
8 miesięcy temu
ratownik powinien zarabiac tyle co lekarz ratownik i bedzie temat zamkniety ....
KorpoLekarz
8 miesięcy temu
skonczyc praktyki prywatne lekarzy za pieniadze Polakow na sprzecie Panstwowym, niech bedzie tak jak w korporacjach zakaz pracy w innym miejscu pracy po za tym glownym.....
Guh
8 miesięcy temu
Skończyły się dodatki covidowe i lipa. Ile zarobiliście na tej sciemie pandemicznej?
Anna
8 miesięcy temu
To jest 9 tyś.brutto. czyli na to jest za 1 etat 180 godzin. To ile chcą zarabiać ratownicy?? Skoro część z nas pracuje za najniższą krajową
Nauczycielka
8 miesięcy temu
Jak wynika z opisanego stanu zarobków ratowników to pensja pracującego 200 godzin ratownika po najniższej stawce 35 zł to 7000 tys, ja nawet przy dwóch wypłatach w domu tyle nie mam ,więc o co chodzi w tym strajku...?????????a jak wyliczyć stawkę 50 razy 200 ,to już jest 10000 tysięcy, ludzie.....??????
gość
8 miesięcy temu
To zarabiają więcej niż nauczyciele.
vvVvv
8 miesięcy temu
Jak ci praca nieraz szkodzi, porzuć pracę - o co chodzi...
gość
8 miesięcy temu
Zwolnijcie tych ratowników i zatrudnię się do tej pracy jako emeryt . Dość tego miałczenia.
Ja123
8 miesięcy temu
Co covid się kończy to strajki się zaczęły bo mniej kasy ?
Ereb
8 miesięcy temu
Patrząc na to co piszecie wychodzi iż jestem milionerem nie ma problemu zaległych wypłat za nadgodziny. Nie ma problemu w dobraniu załogi gdy ludzi brak więc na 100% nie trzeba po swoich zmianach zastąpić kolegi z pracy. Nie trzeba mieć studiów bo w końcu twierdzicie że ratownik może być po podstawówce nie potrzeba się ciągle edukować w dziedzinie jak nakazuje ustawa by zachować prawo do zawodu... I generalnie leżymy zamiast pomagać na oddziałach w międzyczasie i oczywiście według waszych bajek jest tego więcej... Jednak wszystkie wasze bajki możecie sobie w d... włożyć z nadzieją że wyjdą bez naszej pomocy bo rzeczywistość jest całkowicie inna i szczerze drażni mnie już (jak widać) nie wyedukowany motłoch który może wszystko sprawdzić (zapraszam do sprawdzenia ofert pracy dla ratownika z długoletnim stażem i obliczenia ile zarobi) jednak zamiast faktów opowiadacie baśnie i nie przedstawiacie dowodów ale czego ja oczekuje od ludzi...
Andrusiewicz
8 miesięcy temu
TOPR,WOPR itp potrzebują ratowników to się zatrudnić bez dodatków covidowych a nie żerować na plandemi.
Marek
8 miesięcy temu
Pis i kk ma sie dobrze reszta niech głoduje
Szum....
8 miesięcy temu
Rozpiepszyc to całe towarzystwo,przywrócić sytuacje przed reformą.Lekarzy do karetek bo i tak maja dużo czasu moga nawet teleporady prowadzić z karetki.Zbędne ambulansy zlikwidować.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić