Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wojna pokoleń w pracy. Tak postrzegamy swoich współpracowników

3

Młodzi są za bardzo roszczeniowi i domagają się zbyt dużych pensji na start. Z kolei starsi są na bakier z najnowszymi technologiami - takie zdanie mają o sobie współpracownicy dzielący się obowiązkami.

Wojna pokoleń w pracy. Tak postrzegamy swoich współpracowników
Wojna pokoleń w pracy. Co uważają o sobie wzajemnie młodsi i starsi pracownicy? (Getty Images, LUIS ALVAREZ)

"Młody to do niczego się nie nadaje" kontra "mógłby już wreszcie przejść na emeryturę". To utarte uprzedzenia do pracowników ze względu na wiek. A jakie zdanie na temat swoich własnych koleżanek i kolegów z pracy mają Polacy? Sprawdził to serwis LiveCareer.pl w swoim nowym badaniu.

Chociaż wiek to tylko liczba, z badania wynika, że wśród wielu Polaków stereotypy na temat młodszych i starszych pracowników są wciąż żywe. Opinie badanych nie zawsze pokrywają się z rzeczywistą sytuacją na rynku pracy - a ta zmienia się dynamicznie i zależy od bardzo wielu czynników - komentuje Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

Co myślimy o swoich młodszych współpracownikach?

I tak niemal trzy czwarte z nas (72 proc.) uważa, że młodzi pracownicy chcą zarabiać zbyt dużo. Zresztą młodszym mocno się "obrywa" w badaniu serwisu. 63 proc. respondentów uważa, że wchodzący na rynek pracy mają zbyt wysokie wymagania względem pracodawców. Jednocześnie nieco ponad połowa (51 proc.) przyznaje, że mają oni komfortową sytuację na rynku pracy.

Zobacz także: Praca na święta. Oferty już są. Święty Mikołaj może zarobić kilka tysięcy złotych dziennie

Największymi wadami młodych mają być lenistwo oraz brak doświadczenia zawodowego. Największymi zaletami - świeża perspektywa i kreatywność.

A czy młody rzeczywiście do niczego się nie nadaje? Cóż, aż 43 proc. zapytanych jest zdania, że młodzi pracownicy są niekompetentni.

Ankietowani są surowi wobec młodych pracowników i to ich oceniają bardziej negatywnie, jednocześnie przychylając się od opinii, że mają dobrą sytuację zawodową i wiele możliwości rozwoju. Możemy tylko mieć nadzieję, że te stereotypy i niezbyt przychylne opinie, zarówno na temat pracowników z młodszych, jak i starszych pokoleń, nie wpływają niekorzystnie na codziennie funkcjonowanie i relacje w życiu zawodowym - mówi Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

Starsi są sumienni, ale z technologią nie dają sobie rady

Nie oznacza to jednak, że tylko o "młodych" mamy złe zdanie. Część zapytanych krytycznie się odnosi także do starszych pracowników, choć trzeba podkreślić, że wyniki nie są tak "podbite", jak w przypadku młodszych.

Niemniej więcej niż co piąty (21 proc.) uważa, że nestorzy w pracy tak naprawdę są niekompetentni. Ponad połowa (52 proc.) respondentów zarzuca im słabą obsługę nowych technologii w pracy. Niemal tyle samo (48 proc.) dorzuca opinię, że starsi nie chcą nabrać nowych kompetencji.

W Polsce (i nie tylko) wiele osób wyznaje indywidualizm i jest przekonane, że sytuacja jednostki wynika jedynie z jej własnych starań i podejścia. Być może stąd tak wiele negatywnych przekonań, zarówno o młodych, jak i starszych osobach - wskazuje Małgorzata Sury.

Co zatem cenimy sobie u starszych pracowników? Przede wszystkim doświadczenie zawodowe i chęć do pracy. Głównymi wadami jednak są m.in. wypalenie zawodowe i wspomniane problemy w radzeniu sobie z nowymi technologiami.

Jest jednak coś, co łączy i młodych, i starszych. To wykształcenie. 37 proc. zapytanych uważa, że jedni i drudzy mają je na zbyt niskim poziomie.

Badanie "Jak Polacy oceniają młodych i starszych pracowników?" przeprowadzono na podstawie odpowiedzi ponad 800 respondentów.

Autor: KRO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Byliśmy na urodzinach Radia Maryja. "Nie śpijmy, katolicy, róbmy dzieci!"
Karol Nawrocki zaprzecza związkom z Olgierdem L. "Relacje były publiczne"
Eksplozja w Holandii. Ratownicy walczą z czasem przeszukując gruzy
Niesamowity wyczyn nastolatka z Australii. Pobił rekord Usaina Bolta
Chciał spędzić sylwestra w Krakowie. Został oszukany
Zrobił grób reżysera "Czterdziestolatka". Pokazał imponującą mogiłę młodej Romki
Karol Nawrocki zdradził swoje stanowisko ws. aborcji. "Jestem katolikiem"
Ryanair podpisał nową umowę w Polsce. Połączenie ruszy już od wiosny
Egipskie mumie pod rentgenem. Zaskakujące odkrycia naukowców
Muzeum Auschwitz odzyskuje frekwencję. Do rekordu wciąż jednak daleko
Ksiądz jest załamany. "Sięgamy dna"
Tak zaparkował w Warszawie. I dostał niespodziankę. "Rozbawiła do łez"
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić