Zagrożenia pracy zdalnej - jak się od nich uchronić?

1

Zagrożenia pracy zdalnej są w dzisiejszych czasach jak najbardziej realne. Włamania do komputerów i kradzież danych to tylko niektóre z nich. Jak pracować w domu, by uchronić się przed takim ryzykiem? Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci dzieci?

Zagrożenia pracy zdalnej - jak się od nich uchronić?
Zagrożenia pracy zdalnej - jak się od nich uchronić? (Getty Images, Kathrin Ziegler)

Praca zdalna

Praca zdalna po pandemii koronawirusa stała się codziennością w większości firm. Dziś do home office przyzwyczaili się zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Ci pierwsi byli zmuszeni do stworzenia sobie warunków do pracy w domu, zaś ci drudzy musieli umożliwić swoim podwładnym wykonywanie tej pracy w domowym zaciszu. Zdalna praca ma swoje plusy i minusy dla obu stron, jednak to często bardzo indywidualna kwestia. Powszechną sprawą jest jednak bezpieczeństwo pracy zdalnej. Jakich zasad trzeba przestrzegać podczas pracy w domu, by była ona bezpieczna?

Praca zdalna w domu - zagrożenia

Jakie zagrożenia niesie ze sobą praca zdalna? Niebezpieczeństw tego typu jest co najmniej kilka - przede wszystkim chodzi o dostęp do danych, którymi dysponują tylko pracownicy firmy. Zwiększone ryzyko wycieku danych podczas pracy zdalnej z domu wynika najczęściej z korzystania z niezabezpieczonych sieci, udzieleniu dostępu do komputera osobom trzecim - np. dzieciom, które przez przypadek mogą je do kogoś wysłać lub uszkodzić, a także z zainfekowania komputera służbowego przez wirusa. W przypadku wykonywania swoich obowiązków służbowych z publicznych miejsc, takich jak restauracje czy kawiarnie, może dodatkowo dojść do kradzieży danych przez wyspecjalizowanych hakerów.

Praca przed komputerem - bezpieczeństwo

Mając na uwadze, jak wiele poważnych zagrożeń czeka na osobę pracującą z domu można zadać sobie pytanie, czy praca przed komputerem w domu może być bezpieczna. Okazuje się, że od wszystkich zagrożeń tak naprawdę można się skutecznie uchronić. Podstawą jest jednak wiedza - pracodawcy i pracownika na temat tego, jakie zasady bezpieczeństwa należy wprowadzić podczas pracy zdalnej.

Praca zdalna – eliminacja czynników ryzyka

Jednym z ważniejszych czynników, które uchronią nas przed ryzykiem wycieku służbowych danych jest używanie pracowniczego laptopa do prywatnych czynności. Ta zasada dotyczy również udostępniania komputera osobom trzecim - znajomym, rodzicom czy dzieciom. Korzystając z komputera warto mieć ustawione mocne hasło. Jeśli kończymy pracę lepiej go wyłączyć, niż pozostawiać w stanie uśpienia. Odchodząc od laptopa nawet na krótką chwilę trzeba go zablokować. Warto również ustawić automatyczne blokowania laptopa po upływie określonego czasu bezczynności. Komputer pracowniczy powinien mieć swoje stałe, bezpieczne miejsce, z dala od ryzyka uszkodzenia przez jakiekolwiek osoby czy czynniki zewnętrzne. Podczas pracy na służbowym komputerze odradza się także korzystanie z komunikatorów, które nie są ogólnie przyjęte w firmie. Najlepiej do kontaktu z innymi członkami zespołu używać firmowych komunikatorów. Bardzo ważna zasada, o której należy pamiętać, to zwracanie uwagi na podejrzane wiadomości e-mail, które mogą okazać się atakami hakerskimi. Pracownicy powinni także uważać na to, jakie otwierają załączniki i na to w jakie klikają w linki.

Komputery do pracy zdalnej powinny być odpowiednio przygotowane pod względem zabezpieczeń. Muszą posiadać skuteczne programy chroniące przed kradzieżą danych i złośliwym oprogramowaniem.

Praca siedząca

Praca siedząca, czyli praca przy komputerze, ma kilka plusów, jednak znacznie więcej minusów. Przede wszystkim nie jest intensywna i tak męcząca jak praca fizyczna. Dodatkowo jest bardzo wygodna dla osób, które mogą pracować zdalnie. Pracownicy z home office mogą pracować niemal z każdego miejsca na świecie. To tylko kilka zalet pracy siedzącej. Jeśli zaś chodzi o wady - na pewno należy wymienić skutki zdrowotne takiej pracy. Siedzący tryb życia często przyczynia się do nadwagi.

Wielogodzinna praca siedząca niekorzystnie wpływa też na funkcjonowanie układu trawiennego. W czasie siedzenia często dochodzi do ucisku jelit, a to powoduje kłopoty z wypróżnianiem i zaparcia. 

Zobacz także: Po czym poznać, że praca zdalna nam nie służy?
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić