14-latka wjechała na jezdnię. Kierująca musi zapłacić 2000 zł
Dramatyczne zdarzenie miało miejsce na ulicy Wojska Polskiego w Świeciu. Kamera uwieczniła, jak kierująca osobowym oplem potrąciła 14-latkę, która przejeżdżała przez jezdnię. Kobieta została ukarana mandatem.
Źródło zdjęć: © Facebook | TVP3 Bydgoszcz
Niebezpieczny incydent miał miejsce w Świeciu przy ulicy Wojska Polskiego.
30-letnia kierująca osobowym oplem, zjeżdżając z ronda, nie ustąpiła pierwszeństwa kierującej hulajnogą elektryczką i potrąciła 14-latkę, która przejeżdżała przez przejście dla rowerzystów - przekazano w komunikacie KWP w Bydgoszczy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nawrocki zaprosił lidera opocyzji z Rumunii. Simon zaczął mówić po polsku
Jednocześnie poinformowano, że nastolatka trafiła na diagnostykę do szpitala.
Na szczęście okazało się, że nie doznała obrażeń zagrażających życiu, a zdarzenie zostało zakwalifikowane przez mundurowych z drogówki jako kolizja drogowa - zaznaczono.
Wskazano ponadto, że wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi, a "kierująca osobówką została ukarana mandatem w wysokości 2000 złotych i 12 punktami karnymi".
Czytaj także: 15-latek szalał na hulajnodze. Odpowie przed sądem
Policja przypomina ws. hulajnóg
Nawiązując do tej sytuacji, policjanci przypomnieli kilka zasad dotyczących poruszania się na hulajnogach elektrycznych.
Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki
Dzieci do 10. roku życia mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Pomiędzy 10 a 18 rokiem życia dzieci muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień.
Jeżdżąc hulajnogą elektryczną, mamy obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi dla rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Po jezdni na hulajnodze elektrycznej możemy się poruszać, tylko gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. Natomiast chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/h.
Obecne przepisy określają maksymalną prędkość, z jaką możemy się poruszać na hulajnodze elektrycznej, która w przypadku drogi dla rowerów i jezdni wynosi 20 km/h. Na chodniku mamy obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego - poinformowano.