Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

73-latek stracił ponad 185 tys. złotych. Miał zarobić na akcjach koncernu Orlen

10
Podziel się:

Ponad 185 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu zamojskiego, który chciał pomnożyć swoje oszczędności. Nieświadomy oszustwa skorzystał ze znalezionego w sieci ogłoszenia o możliwości zainwestowania w akcje spółki giełdowej.

73-latek stracił ponad 185 tys. złotych. Miał zarobić na akcjach koncernu Orlen
73-latek stracił ponad 185 tys. złotych oszczędności (Licencjodawca)

73-latek z powiatu zamojskiego pod koniec czerwca przeglądając Internet, znalazł ogłoszenie o możliwości zainwestowania w akcje działającej na rynku giełdowym spółki. Wypełnił formularz zgłoszeniowy, podając swoje dane wraz z numerem telefonu.

Po kilku dniach skontaktowała się z nim kobieta, rzekomy pracownik tej firmy i przedstawiła techniczny sposób inwestowania. 73-latek, aby rozpocząć inwestowanie, musiał przelać na wskazane przez kobietę konto 900 złotych. Tak też zrobił. Powiedziała także, że do obsługi inwestycji 73-latka został przypisany analityk, który niebawem się z nim skontaktuje.

Po kilku dniach odezwał się analityk. Przekazał pokrzywdzonemu techniczne zasady obsługi programu do inwestowania. Polecił, aby na komputerze zainstalował i uruchomił program anydesk do zdalnej obsługi pulpitu. Kolejnym krokiem było zalogowanie się do bankowości internetowej. 73-latek wykonał te polecenia.

Następnego dnia ponownie zadzwoniła kobieta, z którą rozmawiał na początku. Poinformowała go, że przez pomyłkę dokonała niewłaściwego przelewu, chce dokończyć transakcję, jednak nie może, ponieważ rachunek bankowy jest zablokowany. Poprosiła wiec o odblokowanie dostępu do konta.

73-latek zadzwonił na infolinie banku i odblokował dostęp. Wtedy też zauważył, że na jego rachunku nie ma pieniędzy. Oszczędności zniknęły także z subkonta walutowego - relacjonuje policja.

Zdenerwowany w czasie kolejnej rozmowy z kobietą zażądał zwrotu pieniędzy. Kobieta, uspakajając 73-latka, wyjaśniła, że właśnie w tym celu dzwoni, aby zwrócić pobrane przez pomyłkę pieniądze. Poleciła pokrzywdzonemu, aby ponownie zalogował się do aplikacji anydesk oraz do bankowości elektronicznej. 73-latek spełnił jej prośby. Po tym pieniądze miały wrócić na rachunki pokrzywdzonego. Tak się jednak nie stało. 73-latek stracił wszystkie oszczędności na łączną kwotę ponad 185 tys. złotych. Pokrzywdzony w banku zablokował rachunek i o oszustwie zawiadomił policjantów.

Apelujemy o zdrowy rozsądek oraz dużą ostrożność przy transakcjach internetowych. Chrońmy nasze oszczędności. Jeśli nie znamy zasad funkcjonowania platform inwestycyjnych, lepiej nie korzystajmy z tego typu formy zarobku. Oszuści wykorzystują niewiedzę osób, podszywając się pod prawdziwych analityków obiecują łatwy i szybki zysk - ostrzega policja.

Orlen przestrzega przed oszustami

Jak czytamy na stronie orlen.pl fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się przede wszystkim na portalach Facebook, YouTube, licznych stronach internetowych, w mailingach, esemesach czy reklamach internetowych. Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek Grupy ORLEN oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez Grupę. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych, spółek skarbu państwa czy wizerunki powiązanych z nimi osób.

PKN ORLEN zachęca do inwestowania wyłącznie przez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych. Poniżej przedstawiliśmy, czym charakteryzuje się phishing w internecie, czyli próba podszycia się pod inną firmę w celu wyłudzenia pieniędzy - podkreśla koncern Orlen.
Zobacz także: Polskie celebrytki oszukane "na policjanta". Lewandowska ostrzega
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Tomasz
2 miesiące temu
Bardzo dobrze teraz może podziękować FB za rozsyłanie sponsorowanych oszustw. Bez konsekwencji prawnych
EUropejczyk
2 miesiące temu
Przecież Akcje ORLEN to pomysł chyba Obajtka- objawienia prezesa po akcji z dostawą folii od matki bieruńskiej ERG.
WszyscyUmrzem...
2 miesiące temu
Jakim cudem taki jołop miał oszczędności w wysokośći 185 tysięcy zł?!!! Jak to jest, że żyjemy w czasach w których przestępcy reklamują się w sieci i pozostają bezkarni chociaż wszystkie numery telefonów są zarejestrowane, gdy logujesz się też pozostawiasz ślad urządzenia z którego kożystasz i adres IP. Wszystko wskazuje na to, że za tym stoją ci, którzy mają ludzi w trybunale konstytucyjnym.
Ojciec Mateus...
2 miesiące temu
A ja inwestuje i pomnażam euro zakupione za 3 złote na Żoliborzu
Grypas
2 miesiące temu
Ojej! To jak z tymi analitykami od Covida! Teraz muszę brać wszystkie szpryce, aby nie skonać w cięzkich objawach!
JajaJakBerety
2 miesiące temu
Wywinął się na Orle PL :)
Spam
2 miesiące temu
Metoda na wnuczka, a teraz na Orlen i Tuska
Błażej
2 miesiące temu
Wszyscy komentują a mało kto wogóle przeczytał, przekręt na Orlen...
Kamyczek
2 miesiące temu
Tak to jest jak się zaufa byle Ob. Ajtkowi!
Polinezja
2 miesiące temu
Orlen największy oszust przestrzega przed oszustami hahaha
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić