Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Afgańczycy walczą z talibami. Wyzwolono dystrykt, jedna prowincja wciąż się broni

40

Jeden z dystryktów w prowincji Baghlan wyzwolił się spod władzy talibów. Z kolei w prowincji Pandższir tworzy się ruch oporu, a talibom wciąż nie udało się zdobyć tamtejszych terenów.

Afgańczycy walczą z talibami. Wyzwolono dystrykt, jedna prowincja wciąż się broni
Dzięki powstaniu talibowie zostali pokonani. (Twitter.com)

Talibowie stracili kontrolę nad dystryktem Puli Hisar w prowincji Baghlan. Doszło do tego dzięki mobilizacji lokalnej ludności, która postawiła się talibom. W innej części Baghlan, dystrykcie Dih Salah, wciąż trwają zaciekłe walki o wolność.

Afganistan broni się przed Talibami

Ale broni się nie tylko prowincja Banghlan. Prowincja Pandższir wciąż nie została zdobyta przez talibów, a co więcej, tworzy się tam ruch oporu, na którego czele stoi Ahmad Masuda.

32-latek jest synem Ahmada Szaha Masuda, opozycjonisty i przywódcy mudżahedinów i Sojuszu Północnego. Ahmad Szah Masud został zamordowany na zlecenie Osamy bin Ladena dwa dni przed atakami z 11 września 2001 roku. Jego ugrupowanie było jednym z sojuszników wojsk amerykańskich. Syn Ahmada kontynuuje jego działalność i organizuje bojówki przeciwko talibom.

Piszę z Doliny Pandższiru, gotowy do pójścia w ślady mojego ojca, z mudżahedinami przygotowanymi, by raz jeszcze zmierzyć się z talibami. Mamy zapasy amunicji i broni, które cierpliwie gromadziliśmy od czasów mojego ojca, bo wiedzieliśmy, że ten dzień nadejdzie - przekazał w "Washington Post".

W Pandższirze wraz z Ahmadem przebywa wiceprezydent Afganistanu, Amrullah Saleh, który ogłosił się nowym prezydentem. Dolina Pandższir jest tradycyjnym bastionem Sojuszu. Nie została wcześniej zdobyta ani przez sowietów, ani przez talibów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Granica polsko-białoruska. Relacja z obozowiska afgańskich uchodźców
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić