Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Apelują do minister Nowackiej. Szkoły wymuszają chodzenie na religię?

286

Fundacja Wolność od Religii wystosowała petycję, w której apeluje do minister edukacji, Barbary Nowackiej, o pilne wdrożenie zapowiadanych zmian w kontekście lekcji religii. Ponadto pojawiają się głosy sugerujące, że szkoły wymuszają obecność na katechezie na różne sposoby.

Apelują do minister Nowackiej. Szkoły wymuszają chodzenie na religię?
Fundacja Wolność od Religii apeluje o szybkie wprowadzenie zmian w szkołach. (Pixabay)

Jednym z pierwszych kroków, zapowiedzianych przez minister edukacji Barbarę Nowacką, było wprowadzenie zmian w nauczaniu religii. Liczba zajęć ma być ograniczona do jednej godziny tygodniowo - ponadto religia ma być umieszczana na ostatnich jednostkach lekcyjnych, a ocena nie będzie wliczać się do średniej.

Te plany z jednej strony wzbudziły olbrzymie kontrowersje wśród duchownych oraz katechetów, którzy mocno protestują przeciwko zmianom w nauczaniu religii. Z drugiej strony zaś są one mocno oczekiwane przez wielu uczniów i rodziców, którzy zarzucają minister, że zapowiedzi wprowadzane są zbyt wolno.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Coraz mniej uczniów na religii? Rzecznik Episkopatu odpowiada

Powstała petycja w sprawie przyspieszenie zmian w lekcjach religii

Fundacja Wolność od Religii postanowiła upomnieć się o realizację zmian, przygotowując petycję, w której domagają się rychłego wprowadzenia nowego systemu nauczania religii. W ich opinii szkoły często umieszczają religię w planie zajęć, sugerując, że jest to przedmiot obowiązkowy.

Bywa, że władze szkolne wywołują mylne wrażenie, jakoby religia była przedmiotem obowiązkowym, zdarzały się nawet przypadki wpisywania takich informacji w statutach szkół. Rodzice często nie są informowani, że religia i etyka to zajęcia nieobowiązkowe - twierdzą przedstawiciele fundacji.

Twórcy petycji zarzucają także szkołom, że dyrektorzy placówek na wszelkie sposoby próbują wymuszać zapisy na katechezę. Wśród takich działań jest m.in. planowanie okienek dla uczniów, którzy nie chodzą na religię. Wówczas takie osoby często spędzają czas na korytarzach szkolnych czy w świetlicach, a bywa również, że pojawiają się na zajęciach innych klas.

Właściwie należałoby zauważyć, że społeczeństwo oczekuje dalej idących zmian, sondaże wskazują, że znaczna część społeczeństwa oczekuje wyprowadzenia lekcji religii ze szkół, z powrotem do salek przy parafiach - twierdzą także autorzy petycji.
Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić