Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Bocian rekordzista. Polscy naukowcy pokazali dane z nadajnika

52
Podziel się:

Kilka dni temu Lasy Państwowe odebrały dane z nadajnika jednego z bocianów czarnych z Nadleśnictwa Kolumna. Bocian w połowie września ubiegłego roku wyleciał do Afryki. Jak się okazało przez 3 tygodnie podróży pokonał aż 5,1 tysiąca kilometrów.

Bocian rekordzista. Polscy naukowcy pokazali dane z nadajnika
Czarny bocian z Nadleśnictwa Kolumna przez 3 tygodnie podróży przebył aż 5,1 tysiąca kilometrów. (YouTube, Facebook)

Bocian czarny z Nadleśnictwa Kolumna to prawdziwy rekordzista. W ubiegłym roku przed podróżą do ciepłych krajów został wyposażony w urządzenie przesyłające informację o swojej lokalizacji. Dzięki takiemu nadajnikowi Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim prowadzi analizę trasy bocianów czarnych.

Podróż tego bociana czarnego od wylotu z Polski do Sudanu trwała zaledwie 21 dni. Według nadajnika ptak 19 dni leciał, a tylko 2 dni odpoczywał, jeden dzień w Turcji i jeden w Sudanie. Inne bociany czarne taką trasę pokonują w dwa miesiące. To prawdziwy rekord.

Jak informują Lasy Państwowe bocian czarny przeleciał w sumie 5100 km, z czego na samą Saharę przypadło 1600 km. Średnio dziennie podczas 19 dniu lotu pokonywał 270 km, a najdłuższe przeloty miał nad Saharą: 441, 400 i 396 km.

Ostatnie dane z nadajnika spłynęły do nadleśnictwa 26 września 2020 r. Później logger milczał, gdyż stracił zasięg telefonii komórkowej. Kilka dni temu po przesłaniu danych udało się ustalić jak wyglądała ekspresowa podróż ptasiego lotnika z Polski do Sudanu.

  • 26 września, po przelocie nad Zatoką Sueską nocował na skałach Sahary między Hurgadą i Luksorem
  • 27 września przeleciał prawie 300 km i zanocował na skałach koło Asuanu
  • 28 września lot na południe, 400 km drogi i zatrzymał się dopiero w północnym Sudanie. Kolejny nocleg i regeneracja sił na skałach
  • 29 września: 396 km na południe, po drodze mija Nil między 4 i 5 kataraktą
  • 30 września lot na południowy-wschód, znów przelatuje nad Nilem i skraj Sahary - nocuje wreszcie na drzewach
  • 1 października dzień odpoczynku, ale jest jeszcze za sucho, nie ma strumieni i pokarmu więc rusza dalej
  • 3 października przelot nad Nilem Błękitnym, tutaj zatrzymuje się na dłużej. Rozpoczyna zimowanie ok. 40 km na wschód od Nilu Białego, 130 km na południe od Chartumu. Został tu do końca października. Później będzie się jeszcze przenosił, ale generalnie zimował na południu Sudanu.

Niedługo osobnik ten wyruszy na północ, jednak w tym roku nie wróci do Polski. Jest niedojrzały płciowo, a trasa to ogromne ryzyko, w tym roku nie wyprowadzi lęgu, dlatego wakacje spędzi w Bułgarii lub na Węgrzech - informują Lasy Państwowe.

Bocian czarny (Ciconia nigra) jest bardzo nielicznym mieszkańcem polskich lasów i prowadzi skryty tryb życia. Projekt edukacyjny Bociany Czarne Online, który jest realizowany od 2016 r. ma odsłonić tajemnice życia tego gatunku. Transmisja online z gniazda tych rzadkich ptaków to wspólny pionierski projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Zobacz także: Grzyby niczym serca. Niezwykłe zdjęcia z Zamrzenicy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(52)
baba
2 lata temu
przynajmniej Bociek lub Pani Bocianowa leciala bez kontroli ; a za tyle kilometrow to wielki szacunek ze przylecial {a} do Polski
kocia
2 lata temu
Bociek ,bociuś ,jesteśmy uratowani:)
hmm
2 lata temu
Tak sobie myślę, że on lubi latać
Avio
2 lata temu
Miał dobry sprzyjający wiatr przez calą podróż. Ot całą tajemnica lotu bociana.
+/-
2 lata temu
Za czasów PO boćki tyle kilometrów nie robiły! Te rekordowe przeloty to tylko dzięki nam i naszemu Prezesowi Kraju oraz KEP!
yhy
2 lata temu
ze mu sie chciało
sikor
2 lata temu
Leciał sam??? Trochę mało wiarygodne.
olo
2 lata temu
Szkoda że Komorowski o takim bocianie nie słyszał.
ślązak
2 lata temu
GATUNKI UMIERAJĄ A LUDZI JEST JUŻ 7,7 MLD DLATEGO ZIEMIA SIĘ BRONI I SĄ WIRUSY WEDŁUG MNIE TO NORMALNE
iga
2 lata temu
cudny lotnik, oby latał jak najdłużej i zawsze znajdował drogę!
Jerzy
2 lata temu
Brawa dla bociana!
Lębork
2 lata temu
Śpieszno mu było do ojczyzny, do domu. Nasz Ci on.
Lębork
2 lata temu
Śpieszno mu było do ojczyzny, do domu. Nasz Ci on.
Mateusz
2 lata temu
Brawo, i takich nam trzeba więcej. To jest bocian na miarę naszych czasów i naszych narodowych ambicji. Prezes jest z ciebie dumny. Zostaniesz odznaczony przez Prezydenta i awansowany do stopnia generała lotnictwa. A zatem: Alleluja i do przodu!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić